Foto: Privat
15-årige Jakob Hedlund från Särö ställde upp i sitt första SM. Det slutade med ett guld i juniorklassen.
– Det var en häftig känsla, säger han.
TAEKWONDO. Tre deltävlingar avgjorde var SM-medaljerna skulle hamna. I 62-kilosklassen för juniorer i sparring var det inget snack. Jakob Hedlund från Särö vann de två första och i finalen i Södertälje kunde han ta sin tredje raka delseger.
– Det kändes som att jag var ganska överlägsen i finalen, säger 15-åringen.
Hur stort är det för dig?
– Ett SM-guld är grymt stort. Att vara bäst i Sverige... det är inte vem som helst som blir det.
Det var första gången som han ställde upp i SM. I sin åldersklass har han två år kvar, men han funderar på att ta steget upp en viktklass.
– Jag ligger på gränsen nu, säger Jakob Hedlund som även tog ett brons för juniorer i mönster.
15-åringen tillhör landslagstruppen som inkluderar juniorer och seniorer. Siktet är högt ställt – det är mot internationella mästerskap och prispallar som han strävar efter.
– Ett VM-guld hade varit on top så att säga.
Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.

