NYHETER 2025-07-30 KL. 10:30

Väskförbud tas bort på Liseberg – redan i kväll

Av Ronny Karlsson

Väskförbud har lett till en del problem hos en del besökare på bland annat konserter. Men nu öppnar Liseberg för att ta med en liten väska och beslutet gäller redan från i kväll.

Väskförbud tas bort på Liseberg – redan i kväll
Liseberg tillåter nu mindre väskor i samband med konserter. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Liseberg är ett populärt besöksmål under sommaren och många Kungsbackabor åker dit för karuseller, mat eller konserter.

På konserterna har det länge funnits ett väskförbud, men nu ändras det.

"Liseberg har av polisen och tillståndsmyndigheten fått ändrat tillstånd för konserter vid Stora Scenen, vilket innebär att en liten väska per person nu tillåts in på konsertområdet", skriver man i ett pressmeddelande.

Västans storlek får du som mest vara 40x40x20 centimeter. Liseberg rekommenderar besökare att bara ta med det allra mest nödvändiga i sina väskor.

Det nya beslutet gäller tillsvidare från och med idag, onsdag 30 juli, när Gavin DeGraw spelar på Stora Scenen



SPORT 2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

Brukare avvisades av personal under natten:
NYHETER 2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.