Ett larm om en trafikolycka med flera fordon i centrala Kungsbacka inkom klockan 08:00.
Två personbilar har kolliderat längs Göteborgsvägen vid utfarten från Signeskulle.
Vid 08:30-tiden flyter trafiken på som vanligt.
– Krocken är av mindre omfattning. Två bilar ska ha kolliderat med varandra. Alla personerna som suttit i bilarna ska ha kommit ut ur bilarna när vi kom till platsen, säger Fredrik Hjerten, larm- och ledningsoperatör vid Räddningstjänsten Storgöteborg.
– Jag skulle tro att de snart är klara, vi håller på att flytta på bilarna, säger Åsa Opperud, larm- och ledningsoperatör vid Räddningstjänsten Storgöteborg.
Skadeläget för de involverade är oklart.
Omröstning om Tjolöholm i fullmäktige skjuts fram
Aranäs lämnade finalhelgen med tre medaljer
Se bilderna och filmen från kosläppet
80 år sedan Andra världskriget äntligen tog slut
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.