NYHETER 2025-05-04 KL. 09:34

Stökigt vid krogstängning – kvinna låstes in på toalett

Av Julia Sandstén Vikberg

När en krog skulle stänga på lördagsnatten uppstod en stökig situation. Två män låste in en kvinna på en toalett och i samband med det uppstod bråk.

Stökigt vid krogstängning – kvinna låstes in på toalett

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Händelsen inträffade vid 03.30-tiden på lördagsnatten på en krog i centrala Kungsbacka när krogen skulle stänga.

– Två män stängde in en kvinna på en toalett och i samband med det har det uppstått bråk. Två män gav sig då på de två förstnämnda männen, säger Fredrik Svedemyr, presstalesperson på polisen i region Väst.

Bakgrunden till det hela är okänd. Polisen har skrivit anmälningar om olaga frihetsberövande och misshandel. De misstänka är i 25-30-årsåldern.



TV-klipp och nyheter

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen
2025-05-04 KL. 09:00
Premium

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

80 år sedan Andra världskriget äntligen tog slut

84 bilder från derbyt
FOTBOLL 2025-05-02 KL. 23:17
Premium

84 bilder från derbyt

NYHETER 2025-05-01 KL. 17:48
Premium

"Kungsbacka sämst i landet på att behålla unga"

Oppositionsrådets kritik på 1 maj

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-03 KL. 17:00
Sennenhundar ställdes ut i Onsala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

97-årige Lennart hyllas för sina 80 år inom politiken

Lennart Nellemark var 17 år när han gick med i Högerns ungdomsförbund. Sedan dess har han suttit i kommunfullmäktige i Kungsbacka och haft många viktiga uppdrag inom partiet. I dag har han varit aktiv inom Moderaterna i 80 år och tilldelades nyligen partiets förtjänsttecken för sin insats. – Det är roligt att vara en del av det som bestämmer, säger Lennart Nellemark.