NYHETER 2020-03-17 KL. 11:11

Tågstopp ökar trycket på pendeln

När Öresundstågs trafik stannar på sträckan Göteborg-Mölndal-Göteborg, hänvisas resenärerna till Kungsbackapendeln. Därför kan det bli trångt om saligheten på tåget imorgon.

Tågstopp ökar trycket på pendeln

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är ett planerat underhållsarbete på Göteborgs central som kräver att Öresundståg står stilla på sträckan Göteborg-Mölndal-Göteborg mellan klockan 10 och 18 imorgon, onsdag 18 mars.

Pendeln går som vanligt


Resenärer som drabbas kommer att hänvisas till Kungsbackapendeln.

Pendeln går som vanligt under onsdagen. Men på grund av det ökade antalet resenärer som är att vänta kan vagnarna blir mer välfyllda än vanligt. Det kan också komma att uppstå viss förvirring när resenärer som inte informerat sig tillräckligt ska byta tåg.

”Informatörer på plats”


De som kommer resande söderifrån kan byta till Kungsbackapendeln på samma perrong. Resande norrifrån måste däremot stiga på Kungsbackapendeln på Göteborg C och därefter byta tåg i Mölndal.

– Vi kommer att ha informatörer ute vid Öresundstågs ordinarie spår (spår 14) på Göteborg C som visar resenärerna till Kungsbackapendeln. Dessutom finns information i appen där man kan söka sin resa och se hur den påverkas av stoppet, säger Peter Gyllander, Hallandstrafikens presschef i ett pressmeddelande.

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-09 KL. 19:00
Pysselbok ska lära barn om hotad fisk
Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.