NYHETER 2022-05-20 KL. 14:00

Svampexkursion i Gäddevik

Av Kristian Alm

Karl Johan och kantarell i all ära - men svampvärlden är oändligt mycket större. Nu har Göteborgs svampklubb fått tillstånd att inventera beståndet i naturreservatet Gäddevik.

Svampexkursion i Gäddevik
Arkivfoto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Svampklubben tänker anordna två exkursioner till reservatet, ett på våren och ett på hösten, för att inventera svampförekomsten i området. Många svampar är svårbestämda och kräver studier i labb för att säkert kunna artbestämmas.
Göteborgs svampklubb är en ideell förening som strävar efter att utforska Västsveriges svampar och därmed bidra till ökad mykologisk kunskap som kommer naturvården till nytta.

Naturreservatet Gäddevik är beläget utmed södra stranden vid sjön Lygnern. Områdets rika förekomst av död ved och hög markfuktighet gör området intressant ur mykologiskt perspektiv. Trots detta finns få fynduppgifter från området. Det är därför av intresse att öka denna kunskap, skriver svampklubben i sin ansökan.
Enligt föreskrifterna för reservatet är det bland annat förbjudet att skada, plocka eller samla in örter, mossor, lavar eller svampar. Plockning av bär och matsvamp är dock tillåtet.



TV-klipp och nyheter

Riktig bilglädje vid Rolfsån
2025-05-11 KL. 17:45
Premium

Riktig bilglädje vid Rolfsån

Tränaren om vinsten:
2025-05-11 KL. 19:04
Premium

Tränaren om vinsten: "Det behövde vi"

Lyckad premiär på City Rock
2025-05-11 KL. 15:00
Premium

Lyckad premiär på City Rock

Lärorikt om hemberedskap
NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Premium

Lärorikt om hemberedskap

Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-05-11 KL. 19:04
Tränaren om vinsten: "Det behövde vi"
Premium | NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Riktig bilglädje vid Rolfsån
Premium | KULTUR & NÖJE 2025-05-11 KL. 15:00
Lyckad premiär på City Rock

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.