Det var dags för den årliga Kollakvällen och som vanligt var den populär. Elever på Kollaskolan, kommande förskoleklasselever och deras familjer var på plats för att äta korv, tävla i femkamp, delta i lotteri och göra massa andra aktiviteter.
Kollakvällen är ett återkommande evenemang som äger rum i maj varje år. Kvällen arrangeras av skolans föräldraförening och alla pengar som samlas in går till eleverna.
– Det kan vara till aktiviteter, utflykter eller annat. Förra året köpte vi matchställ till eleverna, säger Sandra Laarmå, som är med i Föräldraföreningen.
Jenny Gorner, Ann-Sofie Warnström, Linda Nicklasson, Anna Samuelsson och Sandra Laarmå är med i Kollaskolans Föräldraförening som har anordnat Kollakvällen. Foto: Julia Sandstén Vikberg
När arrangemanget ägde rum på onsdagen var skolgården var full med barn och vuxna tävlade i femkamp, åt korv med bröd, kastade pil, deltog i lotteri eller gjorde någon av de många andra aktiviteterna som kvällen bjöd på. Enligt Sandra Laarmå brukar uppslutningen på Kollakvällen vara stor.
– Det brukar vara så här. I kväll är det fint väder, men förra året var det lika många, säger hon.
Kvällen är för alla elever på skolan och deras familj, släkt och vänner. Men även barn som ska börja i förskoleklass är välkomna för att de och familjen ska få lära känna den nya skolan.
Julia Olsson visar var hon fångade i fiskedammen för pappa Patrik. En nyckelring och en slimehand var dagens fångst. Foto: Julia Sandstén Vikberg
Några som var där var Julia Olsson och hennes pappa Patrik.
– Julia ska börja här i höst. De två andra barnen går redan här, säger Patrik.
Julia deltog i fiskedammen och visade upp sin fångst – en nyckelring och en slimehand.
Valter Windeman och Max Ekholm går på Kollaskolan och hjälpte till att bemanna en femkampsstation. Deltagarna i femkampen skulle där stapla klossarna så högt man kan på 40 sekunder. Foto: Julia Sandstén VIkberg
Två som redan går på Kollaskolan är Valter Winde och Max Ekholm. De hjälpte till att bemanna en av femkampsstationerna, som innehåller klossar som de tävlande ska bilda ett så högt torn som möjligt av på 40 sekunder.
– Vi kom precis hit. Vi ska bemanna här i 30 minuter, förklarar Valter och Max.
Hur har kvällen varit?
– Den har varit bra, säger Max.
Vidar Tyberg var duktig på att kasta pil. Foto: Julia Sandstén Vikberg
Serien om vårt rättssystem går vidare
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.