SMHI varnar för skyfall över Kungsbacka i eftermiddag och kväll. Men varningen gäller faktiskt inte för hela kommunen.
Varningen för skyfallsliknande regn gäller för nästan hela Halland, men flera delar av Kungsbacka kommun är inte med när det gäller varningen.
Men givetvis är det lika bra att vara beredd, då det aldrig i förväg går att säga exakt var det ska regna.
Varningen gäller från 15.00 till 23.00 och det kan bli stora mängder regn på kort tid.
För bara ett par dagar sedan drabbades ett tiotal fastighetsägare av översvämningar i sina källare. Nu återstår att se hur mycket regn som drar in över just Kungsbacka.
Här är SMHI:s råd inför ovädret:
* Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.
* Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.
* Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.
* Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.
"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"
Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



