NYHETER 2022-06-02 KL. 07:00

Skolinspektionen kritiserar skola

Av Christina Nordwall

En elev på en grundskola i kommunen har inte fått det särskilda stöd som hen har rätt till. Det konstaterar Skolinspektionen och kräver att åtgärder vidtas.

Skolinspektionen kritiserar skola
Kungsbacka kommun ska till att åtgärder vidtas vid en grundskola i kommunen efter att Skolinspektionen funnit brister. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var efter uppgifter om att eventuella missförhållande förekom som Skolinspektionen gjorde en tillsyn på skolan. Enligt uppgifterna ska skolan inte ha kunnat möta elevens behov av stöd och eleven ska ha fått undervisning i avskilda lokaler utan någon social kontakt med jämnåriga. Undervisningen ska ha bestått av lek och spel vilket gjort att eleven ligger efter kunskapsmässigt.

Åtgärdsprogram

Kungsbacka kommun uppger att skolan arbetat med extra anpassningar för eleven sedan förskoleklass, alltså i flera år, och har sedan i januari 2020 haft flera åtgärdsprogram. Det senaste fastställdes i april 2022 då rektorn fattade beslut om enskild undervisning och anpassad studiegång.
Skolinspektionen konstaterar att den utredning som föregick åtgärdsprogrammen var otillräcklig i vissa delar och att åtgärderna i det senaste var delvis vagt beskrivna. Skolinspektionen betonar också att enskild undervisning är en ingripande åtgärd och bör övervägas noga. Sammantaget uppfylls inte kraven på rätten till särskilt stöd vid den aktuella skolan och Skolinspektionen beslutar därför att förelägga kommunen att fullgöra sina skyldigheter och vidta åtgärder för att avhjälpa bristerna.

Sanktioner

Åtgärderna är att se till att elevens behov av stöd utreds i tillräcklig omfattning och att rektorn därefter beslutar om ett nytt åtgärdsprogram. Det ska innehålla konkreta åtgärder hur stödbehovet ska tillgodoses och i vilken omfattning. Om Kungsbacka kommun inte följer detta kan Skolinspektionen komma att vidta mer ingripande sanktioner. Skolan ska senast den 29 augusti redovisa de vidtagna åtgärderna.




Efter konkursen – Christer tar över restaurangen
NYHETER 2025-11-25 KL. 19:00
Premium

Efter konkursen – Christer tar över restaurangen

Ska locka med italiensk mat och events

TV-klipp och nyheter

Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar
NYHETER 2025-11-25 KL. 11:20

Nya satsningar ska leda till säkrare utryckningar

Stort mörkertal när det gäller hot och våld mot ambulanspersonal

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa
NYHETER 2025-11-24 KL. 20:15
Premium

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Släpper boken: "Vägen hem till ditt hjärta"

SPORT 2025-11-24 KL. 18:00
Premium

"Jag fick till det när det gällde som mest"

Den tunga säsongen fick nästan drömslutet

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-11-24 KL. 13:15
Premium

Sporthelgen i korthet

Polisen: 1 800 i Halland har kopplingar till gäng
NYHETER 2025-11-24 KL. 11:30
Premium

Polisen: 1 800 i Halland har kopplingar till gäng

"Inte särskilt förvånad över siffrorna"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.