NYHETER 2024-07-23 KL. 09:15

Så många hallänningar blev av med körkortet

Av Ronny Karlsson

Nästan 650 hallänningar har blivit av med sitt körkort under det första halvåret. Fortkörning eller rattfylleri är de vanligaste orsakerna, men många förlorar också körkortet på grund av medicinska skäl.

Så många hallänningar blev av med körkortet
Fortkörning och rattfylleri är vanliga orsaker till att personer i Halland förlorar sitt körkort. Foto: Liza Simonsson/Transportstyrelsen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är statistik från Transportstyrelsen som visar antalet indragna körkort för hallänningar under årets första sex månader.

648 personer boende i Halland förlorade sitt körkort och det är en liten ökning jämfört med året innan, men en minskning jämfört med 2021 då 716 personer förlorade sin rätt att köra bil.

Den vanligaste orsaken till att körkortet dras in är det som kallas "en väsentlig överträdelse", och som i praktiken nästan alltid innebär en fortkörning. 329 hallänningar körde så fort att körkortet drogs in.

134 personer i länet blev av med körkortet på grund av rattfylla eller drograttfylla, och ytterligare 17 på grund av opålitlighet i nykterhetshänseende.

– Det kan handla om en person som grips för fylla flera gånger och som inte bedöms vara lämplig att köra bil, säger Mikael Andersson, presschef på Transportstyrelsen.

Även hög ålder eller sviktande hälsa leder till att en hel del hallänningar inte längre får köra bil. 104 personer blev av med körkortet av medicinska skäl och ytterligare 65 saknar numera rätten att köra bil på grund av att läkarintyg inte skickats in.

– Medicinska skäl handlar om att en läkare meddelat oss att en person inte är lämplig att köra bil. Sedan finns det personer som behöver intyg för att få köra bil, det kan handla om till exempel en ögonsjukdom, säger Andersson.

Andra orsaker till att körkortet dragits in är smitning, allmän brottslighet eller att en person gjort flera mindre överträdelser i trafiken.



Företaget satsar i Kungsbacka:
NYHETER 2025-05-23 KL. 07:00
Premium

Företaget satsar i Kungsbacka: "Vi kallar det rum att älska"

Ny visningsträdgård med växthus, uterum och pergola

TV-klipp och nyheter

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat
2025-05-22 KL. 21:00
Premium

Lyckat fiskeprojekt i Veån gav en tår i ögat

Ån restaurerades - ska se ut som för 150 år sedan

Stjärnan i en stor intervju inför finalen
2025-05-22 KL. 20:00
Premium

Stjärnan i en stor intervju inför finalen

✔ Om att vara utanför elvan ✔ Var hon vill bo ✔ Den stundande finalen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.