Polisen larmades under nyårsnatten om ungdomar som smällde raketer mot bilar under en fest.
Det var strax efter tolvslaget som polisen fick kännedom om festen som hölls i en fastighet i Draget.
– Det är en granne som larmar. I samband med festen ska ungdomar ha smällt raketer som träffat bilar, säger Jennifer Last, polisens presstalesperson i region Väst.
Det är i nuläget oklart om några bilar har skadats men på plats konstaterades att en kruka gått sönder.
– Boende ska återkomma under dagen om de märker att bilar är skadade, säger Last.
Polisen har upprättat en anmälan om skadegörelse. Det finns ingen misstänkt i nuläget.
– Vi har ett antal personer som är identifierade i ärendet men ingen är misstänkt i nuläget, säger Jennifer Last.
Ett flertal anmälningar till socialtjänsten har även gjorts.
– Det har förekommit mycket alkohol bland ungdomarna. Eftersom det rörde sig om unga personer som var berusade och dessutom hanterade fyrverkerier vilket de inte får, säger presstalespersonen.
Aranäs tog sin fjärde poäng för säsongen
10 år sedan flyktingkrisen
10 år sedan flyktingkrisen
10 år sedan flyktingkrisen
En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.







