NYHETER 2025-12-31 KL. 11:00

Hårt tryck – 2 500 onödiga samtal under en enda natt

2500 onödiga samtal på en enda natt. Under nyårsnatten ökar antalet samtal till SOS Alarm rejält. I Halland handlar det om en ökning på 128 procent.

Hårt tryck – 2 500 onödiga samtal under en enda natt
Samtalen till SOS Alarm ökar rejält kring nyår, och framför allt är det polisen som svcenskarna vill komma i kontakt med. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

SOS Alarm har mycket att stå i under nyårsnatten. Det är faktiskt så att timmarna före och efter tolvslaget är de mest intensiva på hela året.

I siffror innebär det på riksnivå en ökning från cirka 3200 samtal en vanlig helgkväll till drygt 8000 samtal under nyårsnatten. Tidsspannet är då 31 december kl. 22.00 till 1 januari, kl. 06.00.

I Halland hade SOS Alarm 173 samtal under de ovannämnda timmarna i fjol. Det ska jämföras med att man i genomsnitt svarar på 76 samtal under samma tid resten av året.

Flest samtal inkommer mellan midnatt och kl. 01.00 på nyårsdagen. Majoriteten av de samtalen handlar om faktiska nödbehov där inringare rapporterar om skador kopplade till nyårsraketer, olyckor och brand. Oftast är det polisen man vill komma i kontakt med.

En faktor som däremot inte ändras är antalet felsamtal. Det är en jämn ström av felsamtal året runt och vid ungefär en tredjedel av samtalen föreligger det inget faktiskt hjälpbehov.

Givet att det blir så många fler samtal till 112 under nyår, innebär det att ungefär 2500 samtal kunde ha undvikits bara under den natten.

– Vi är angelägna om att alla som behöver nödhjälp ska kunna nå oss så snabbt som möjligt och vi har god bemanning för att kunna hantera toppar som dessa. Samtidigt är det så att alla samtal hamnar i samma kö, vilket innebär att samtal utan hjälpbehov kan stjäla tid från akuta händelser, säger Staffan Ekengren, kommunikationschef på SOS Alarm.



TV-klipp och nyheter

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer
2026-03-17 KL. 20:00
Premium

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer

Ställer ut foton på Gårdsbageriet i Idala

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först
NYHETER 2026-03-17 KL. 11:45
Premium

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först

Arbetsmetoden implementeras nu fullt ut i Kungsbacka

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé
NYHETER 2026-03-17 KL. 07:45

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé

Miljonpublik älskar verkstadsunderhållning

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås
BANDY 2026-03-16 KL. 18:00
Premium

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås

✔ Norgespåret ✔ Vem det rycks mest i ✔ Vad som prioriteras

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-16 KL. 12:34
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.