NYHETER 2022-08-26 KL. 14:46

Polischefen: Ofredandena är högprioriterade ärenden

Av Julia Sandstén Vikberg

Sedan mitten av juni har polisen fått in cirka 15 anmälningar om sexuella ofredanden mot barn i kommunen. Enligt lokalpolisområdeschef Krister Adolfsson är de högprioriterade utredningsärenden.

Polischefen: Ofredandena är högprioriterade ärenden
Kungsbackas lokalpolisområdeschef Krister Adolfsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De många fallen av sexuellt ofredande den senaste tiden har skett på olika platser runt om i Kungsbacka kommun, enligt Krister Adolfsson.

– Det har varit olika typer av sexuellt ofredande och ur ett geografiskt perspektiv har de varit på spridda platser, säger han.

Av de cirka 15 anmälningarna som har kommit in sedan mitten av juni har några kunnat avskrivas ganska omgående.

– I måndags var det tre separata anmälningar om en man i en bil i centrala Kungsbacka men de skrev vi av för det var inget brottsligt som hade skett. I tisdags var det samma sak, en anmälan om ett sexuellt ofredande som vi har kunnat avskriva. Det är en del av den uppmärksamhet det här har fått. Det är jättebra att vi får in iakttagelser, men allt har inte haft kopplingar, säger Krister Adolfsson.

10 av anmälningarna utreds nu av åklagare.

– De är högprioriterade utredningsärenden, säger Krister Adolfsson.

Det är åklagare Maria Sandstedt som leder förundersökningen. Hon vill inte kommentera ärendet på grund av förundersökningssekretess.

– Det är inget som vi kommenterar nu. Hur det går och vad vi gör i utredningen eller eventuella framsteg eller baksteg är inget vi kommenterar nu, säger Maria Sandstedt.

Inte heller Krister Adolfsson vill lämna ytterligare uppgifter i ärendet. Förutom den pågående utredningen jobbar polisen även med trygghetsskapande åtgärder, enligt honom.

– Vi jobbar med synlighet och med att ha en närvaro av uniformerad polis. Sedan har vi självklart en dialog med skolorna. Man vill naturligtvis inte att det här ska trissas upp för mycket, men det är självklart bra om föräldrar pratar med sina barn om att det är viktigt att aldrig följa med okända personer, säger Krister Adolfsson.

Hur gör man för att kunna gripa någon för brott som dessa? Är det svårt?
– Den här typen av gärningar är inte enkla, de är komplicerade. Men hur vi väjer att tackla det här kan jag inte kommentera. Men lagmässigt så är det att antingen ta någon på bar gärning, teknisk bevisning eller vittnesuppgifter.

TV-klipp och nyheter

Grannfejden som pågått i över 20 år:
2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Samordnare ska ha koll på översvämningar
2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.