Parkeringshuset vid Systembolaget växer. Nu planeras en fem våningar hög byggnad med 1 000 p-platser.
När de nya stadsdelarna Aranäs 3 och Aranäs 4 byggs de närmaste åren försvinner en stor del av p-platserna intill Söderstaden. Det innebär problem inte bara för boende och besökare till innerstaden, utan även för idrottshallarna och det nya badhuset.
Därför planeras ett stort p-hus längs järnvägen, från Systembolagsfastigheten bort till viadukten.
Projektet växer hela tiden och nu talar man om ett 150 meter långt p-hus i fem våningar som rymmer 1 000 bilar.
Det beror bland annat på att Lindbäcks bygg som bygger bostadshusen närmast Lindens torg (Aranäs 3) vill slippa bygga p-platser. I stället tar kommun över uppdraget och kräver medfinansiering.
Runt 300 miljoner kommer p-huset att kosta. Men det är bråttom Det bör börja byggas redan nästa år så att det kan svälja bilarna när bostadsbyggena kommer igång 2020.
Men det ska rymmas flera bilar i centrum, trots all diskussion om bilfritt. P-huset i nya kvarteret Valand är snart klart, och dessutom planeras ett p-hus intill Alléskolan i framtiden.
Bilden: En tidig skiss – nu växer p-huset med fler våningar.
"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.

