NYHETER 2023-03-10 KL. 08:25

Onsalabo chef för nytt apotek i Kungsbacka

Av Eric Andersson

Snart slås portarna upp för ett nytt apotek i centrala Kungsbacka. Om två veckor öppnar Doz Apotek inuti Stora Coop.

Onsalabo chef för nytt apotek i Kungsbacka
Doz Apotek öppnar i Kungsbacka med Josefina Lindstén som apotekschef. Foto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Inuti Stora Coop håller en ny lokal i lokalen på att växa fram och inredas. Invigningen av Doz Apotek (tidigare Lloyds apotek) står för dörren och skalet av apoteket finns redan på plats. Det som återstår är finliret samt leveranser av varor som i sin tur ska packas upp på hyllorna.
– Vi ligger ändå bra till skulle jag säga och det kommer hända mycket här nästa vecka. Nyligen öppnade vi ett apotek i Trollhättan och flera av dem som var med och gjorde det hjälper till här också. Så det känns tryggt, säger Josefina Lindstén.

Det är Onsalabon Josefina Lindstén som blir apotekschef för det nya apoteket. Hon har tidigare arbetat som farmaceut i kedjan under elva års tid.
– Det är jättekul att få den här möjligheten. Vi kommer vara fem farmaceuter på apoteket och många är härifrån vilket är roligt, säger hon.

Invigningen är 23 mars klockan 11. Apoteket kommer hålla öppet 8–20 alla dagar och är ett fullserviceapotek där kunder bland annat kan hämta ut receptbelagda läkemedel och få rådgivning.

TV-klipp och nyheter

Forskaren Marco är en förebild för Mexikos president
2025-06-19 KL. 20:15
Premium

Forskaren Marco är en förebild för Mexikos president

Nu är han på besök hos sina döttrar i Fjärås

Sporten i korthet
FOTBOLL 2025-06-18 KL. 21:27
Premium

Sporten i korthet

Profilen gjorde comeback på nytt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.