NYHETER 2023-03-10 KL. 08:25

Onsalabo chef för nytt apotek i Kungsbacka

Av Eric Andersson

Snart slås portarna upp för ett nytt apotek i centrala Kungsbacka. Om två veckor öppnar Doz Apotek inuti Stora Coop.

Onsalabo chef för nytt apotek i Kungsbacka
Doz Apotek öppnar i Kungsbacka med Josefina Lindstén som apotekschef. Foto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Inuti Stora Coop håller en ny lokal i lokalen på att växa fram och inredas. Invigningen av Doz Apotek (tidigare Lloyds apotek) står för dörren och skalet av apoteket finns redan på plats. Det som återstår är finliret samt leveranser av varor som i sin tur ska packas upp på hyllorna.
– Vi ligger ändå bra till skulle jag säga och det kommer hända mycket här nästa vecka. Nyligen öppnade vi ett apotek i Trollhättan och flera av dem som var med och gjorde det hjälper till här också. Så det känns tryggt, säger Josefina Lindstén.

Det är Onsalabon Josefina Lindstén som blir apotekschef för det nya apoteket. Hon har tidigare arbetat som farmaceut i kedjan under elva års tid.
– Det är jättekul att få den här möjligheten. Vi kommer vara fem farmaceuter på apoteket och många är härifrån vilket är roligt, säger hon.

Invigningen är 23 mars klockan 11. Apoteket kommer hålla öppet 8–20 alla dagar och är ett fullserviceapotek där kunder bland annat kan hämta ut receptbelagda läkemedel och få rådgivning.

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande
NYHETER 2025-05-13 KL. 07:00
Premium

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande

Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand

TV-klipp och nyheter

Bor på camping flera månader om året:
2025-05-12 KL. 20:45
Premium

Bor på camping flera månader om året: "Ett andra hem"

Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala
2025-05-12 KL. 19:45
Premium

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala

✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts

Vännerna gör upp om SM-guldet
HANDBOLL 2025-05-12 KL. 16:00
Premium

Vännerna gör upp om SM-guldet

"De har varit överlägsna hela säsongen"

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026
JOBB & PENGAR 2025-05-12 KL. 13:38
Premium

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026

"En oerhört expansiv budget"

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-05-12 KL. 09:31
Premium

Sporthelgen i korthet

Riktig bilglädje vid Rolfsån
NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Premium

Riktig bilglädje vid Rolfsån

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-12 KL. 16:00
Vännerna gör upp om SM-guldet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.