NYHETER 2017-11-13 KL. 09:51

"Jag förbjöds att medverka!"

"Jag förbjöds att medverka!"

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Påståendet att personalen fått tillräcklig information om den nya Trelleborgsmodellen gör fackordförande Inger Grahn djupt irriterad.

– Information är en sak. Samverkan och delaktighet en helt annan.

Kommunen riskerar nu att anmälas för brott mot MBL och det lokala samverkansavtalet.

 

I en intervju i Norra Halland hävdade projektledaren Staffan Hallström att personalen på Individ och familjeomsorg fått all information de behöver. Han menade att kritiken snarare handlade om att man inte vill ta till sig information som inte passar ens åsikter.

Och under debatten på fullmäktige förra veckan läste kommunalrådet Hans Forsberg upp en lista med tillfällen när information hade getts.

Inger Grahn, ordförande för fackförbundet Akademikerförbundet SSSR, är skarp i kritiken.

– Information är inte samma sak som samverkan. Man lovade att anpassa modellen till Kungsbackas förutsättningar och startade en grupp där medarbetarna skulle få påverka. Den sammanträdde en gång och avslutades sedan.

– Jag som huvudskyddsombud har inte varit inbjuden av arbetsgivaren förrän i oktober och blev förbjuden att medverka på workshopen som hölls!

Läs mer i tisdagens Norra Halland!



Vägen till dom – tingsrätten blir tidigt involverad
NYHETER 2025-08-01 KL. 12:50
Premium

Vägen till dom – tingsrätten blir tidigt involverad

Serien om vårt rättssystem går vidare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-08-02 KL. 16:00
Butiken på Hamra gård firade 10 år

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.