NYHETER 2026-06-02 KL. 11:30

Ny anläggning för bilföretaget: "A-läge för oss"

Av Christina Nordwall

En ännu mer tillgänglig, modern och kundnära upplevelse är ambitionen när bilföretaget fortsätter att satsa i Kungsbacka och Västsverige.

Ny anläggning för bilföretaget:
NY LOKAL. Roger Strasek, platschef för Motor trend i Kungsbacka, ser fram emot flytten. "Det ska bli jätteroligt", säger han. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den 1 september tar Motor Trend över den tidigare Ford-anläggningen i Kungsbacka från Hedin Mobility Group. Tanken är att stärka närvaron och öka tillgängligheten i ett expansivt område.

– Vi vill finnas där våra kunder finns och på deras villkor. Den här nya placeringen gör det enklare att besöka oss, enklare att uppleva Toyota och enklare att få hjälp genom hela bilägandet, oavsett om det handlar om service, rådgivning eller valet av nästa bil, säger Mikael Brunnhagen, vd för Motor Trend, i ett pressmeddelande.

Motor Trend finns redan idag i Kungsbacka, men den nya placeringen innebär ett betydande lyft, både för verksamheten och för kunderna, enligt företaget.

– Den nya platsen är verkligen ett A-läge för oss. Beläget precis vid Hede Fashion Outlet får vi en fantastisk exponering och en mycket enkel tillgänglighet för kunder som kommer med bil från hela regionen. Det är dessutom en riktigt fin och modern anläggning som ger oss helt rätt förutsättningar att lyfta kundupplevelsen ytterligare. Det här kommer bli en riktigt bra plats för oss. Det ska bli jätteroligt, säger Roger Strasek, platschef Motor Trend, Kungsbacka.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.