NYHETER 2020-07-09 KL. 07:22

Lång väntan på att bli stor

Efter att ha kravlat omkring som larv i fem år, får ekoxen bara vara skalbagge i några veckor.
När den väl gjort sitt för att föröka sig, dör den.

Lång väntan på att bli stor

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Ekoxen är Europas största skalbagge, hanen kan bli upp mot 8,5 centimeter lång och känns förutom storleken också igen på sina långa käkar eller horn som den använder för att stångas med. När hela existensen går ut på att fortplanta sig, är det kanske inte heller så konstigt att de vassa armbågarna åker fram.

Bland de övriga nordiska länderna har ekoxen tidigare funnits i Danmark,  där den nu dött ut. I övrigt finns den på vissa håll i Syd- och Mellaneuropa.

Lägger ägg i marken


Ekoxen lägger sina ägg i marken längs rötangripna rötter eller stubbar under markytan. När äggen kläckts ligger larverna kvar där och gnager i sig delar från döda rötter och stubbar. Det sysslar de med i flera år, och gamla stubbar kan ätas upp nästan helt av larverna.

De lever framför allt av ek, men kan också hittas i bok, lönn, björk och hassel.

När larverna levt i fyra, fem år förpuppas de framåt hösten. Kokongen blir ungefär lika stor som ett hönsägg och ligger en bit ner i marken. Puppan kläcks längre fram på hösten, men skalbaggen ligger kvar där fram till slutet av maj, när hanarna börjar svärma, i jakt på en hona. Honorna sitter då i ekar och äter av saven.

Det är bara de starkaste hanarna som får para sig, och de lever oftast bara i ett par  veckor. Honorna lever lite längre, men dör efter att de har lagt sina ägg i slutet av sommaren.

Läs också:

Ny lokal med ekoxar hittad i Idala

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.