NYHETER 2023-06-29 KL. 17:00

Konstnärer ställer ut vid Tjolöholm i sommar

Av Linnea Andersson

Fem konstnärer ställer under sommaren ut sina verk på Galleri Loftet på Tjolöholm. Under torsdagen var det vernissage och flera av konstnärerna var på plats.

Konstnärer ställer ut vid Tjolöholm i sommar
Under vernissagen var tre av konstnärerna på plats. Foto: Linnea Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Galleri Loftet på Tjolöholm startades år 2021 av konstnären Josefin Andersson och sedan dess har hon haft en utställning varje sommar. Första året ställde hon ut själv, andra året tillsammans med tre andra konstnärer. Nu är det återigen dags, mellan den 29 juni och 3 augusti visar hon upp sin konst tillsammans med Amanda Egnell, Agneta Gynning, Emma Lindström och Elisabeth Lindeblad. Några skulpterar medan andra målar. Just att skapa en blandning mellan olika typer av konst har varit viktig för Josefin.

– Det är många olika material och tekniker, alla har en egen stil och ett unikt uttryck. Den röda tråden är att det är mycket färg. Det är fantastiska kvinnor och det kopplar så bra till Tjolöholms historia med Blanche Dicksons betydelse för hela området, säger hon.


Det är första gången som Elisabeth Lindeblad ställer ut sin keramik på Tjolöholm. Foto: Linnea Andersson

Under torsdagen var det vernissage i galleriet och de flesta av konstnärerna var på plats. Elisabeth Lindeblad kommer från Åsa och ställer ut sin keramik. Hon har haft utställningar tidigare men det är första gången som hon ställer ut på Tjolöholm.

– Det är jätteroligt, framför allt att få göra det tillsammans med de andra konstnärerna, säger hon.


Två av utställningens besökare var Hjördis Stenman och Monika Lindström. Foto: Linnea Andersson

Två av besökarna på vernissagen var vännerna och Kungsbackaborna Hjördis Stenman och Monika Lindström. Hjördis ville besöka galleriet eftersom hon gillar Agneta Gynnings verk och blev positivt överraskad när hon upptäckte att även andra konstnärer ställer ut.

– Man blir både imponerad och inspirerad av den här utställningen. Sedan är det en väldigt mysig lokal.

På galleriet finns många olika typer av konst. Foto: Linnea Andersson

Galleri Loftet ligger ovanpå Slottsbutiken, centralt på gårdsområdet. Det kommer vara öppet varje dag mellan klockan 11 och 16 för alla som vill komma och titta på målningarna och keramiken. Josefin är på plats hela tiden. Hon har sin ateljé i galleriet och kommer jobba på nya målningar.

– De som kommer hit brukar lämna med en härlig känsla och det blir ofta väldigt bra samtal. Jag har utställning dels för att det är roligt att bjuda in och låta andra konstnärer få synas, dels för att jag älskar mötet med besökarna. Många konstverk brukar hitta ett nytt hem också, det är väldigt roligt, säger Josefin.



TV-klipp och nyheter

Alfred överlevde kylan i vrakets mast
2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
FAMILJ 2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2025-06-30 KL. 13:17
Premium

Sporthelgen i korthet

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-07-01 KL. 16:00
50 år sedan: Ny väg till innerstaden
Premium | FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Åsasonen byter klubb i Tyskland

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.