NYHETER 2025-02-22 KL. 20:43

Kamin orsakade larm om brand i villa

Av Ronny Karlsson

Räddningstjänsten har fått in ett larm om en brand i en villa under lördagskvällen.

Kamin orsakade larm om brand i villa
Räddningstjänsten har fått in ett larm om en villabrand under lördagskvällen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in klockan 20.27 och de första rapporterna talar om en brand i en villa i Ölmanäs. Räddningstjänst kom fram till platsen vid 20.45.

– Vi har precis kommit fram och undersöker vad som hänt. Det ska vara en kamin i huset som orsakat branden men vi tror att den är släckt nu, säger Ellinor Lund, larm- och ledningsoperatör på Räddningstänsten Storgöteborg.

Styrkorna på plats kunde konstatera att det inte handlade om någon större brand, och hjälper till med att vädra ut i huset innan man lämnar platsen.



TV-klipp och nyheter

Nyförvärvet frälste Kif
FOTBOLL 2025-04-26 KL. 14:40
Premium

Nyförvärvet frälste Kif

Debatt: Satsa på barnen
DEBATT 2025-04-26 KL. 12:00

Debatt: Satsa på barnen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-04-26 KL. 17:57
Bil började brinna – E6 avstängd
Premium | FOTBOLL 2025-04-26 KL. 14:40
Nyförvärvet frälste Kif

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Förslag om att flytta högstadie upprör föräldrar

Förslag om att flytta högstadie upprör föräldrar

Att högstadiet på Fullriggaren Malevik föreslås flytta till Särö skola upprör en stor grupp föräldrar. En av dessa är Charlotte Schéle som menar att förslaget är felaktigt och ologiskt utifrån ett ekonomiskt perspektiv. Dessutom är det en skolan med toppresultat. – Jag förstår inte hur man ens kan tänka tanken att stänga en av Sveriges bästa grundskolor, säger Charlotte Schéle.