Klik venligst
NYHETER 2025-04-25 KL. 12:45

Hårda straff för mordplaner före skotten på Kungsmässan

7,5 års fängelse vardera. Det straffet kommer även hovrätten fram till mot de tre män som redan förra sommaren planerade att skjuta den man som sedan sköts på Kungsmässan.

Hårda straff för mordplaner före skotten på Kungsmässan
Hovrätten fastställer domen om mordförsök mot tre män som åtalats. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i början av oktober som en man i 25-årsåldern blev skjuten i 3-butiken på Kungsmässan. Men dådet var först planerat till att ske redan under sommaren då mannen skulle mördas.

I juli greps nämligen tre män på bar gärning utanför mannens bostad i Mölndal. I samband med gripandet hittade polisen vapen och ammunition i männens bil. Man hittade också bevis på att männen planerat att mörda 25-åringen i deras mobiltelefoner.

Tingsrätten dömde männen, trots att de nekade till brott, till fängelse, i sju och ett halvt år för förberedelse till mord och grovt vapenbrott. De skulle också betala 75 000 kronor i skadestånd till mannen. Nu har även hovrätten behandlat ärendet och kommit fram till samma dom.

25-åringen har i förhör sagt att han inte har någon aning om varför någon skulle vilja skada honom.

När det gäller skjutningen på Kungsmässan är det fortsatt en 14-årig pojke som är den huvudmisstänkte. Där fanns det första planer på att väcka åtal under fredagen, men det datumet har nu flyttats fram två veckor.



Klik venligst
MMA-cirkusen kom till stan
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

TV-klipp och nyheter

Gångtunnel med konst invigdes med humlor
2026-05-30 KL. 16:45
Premium

Gångtunnel med konst invigdes med humlor

Veteranen efter den onödiga dramatiken
2026-05-30 KL. 15:52
Premium

Veteranen efter den onödiga dramatiken

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
KULTUR & NÖJE 2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
MMA-cirkusen kom till stan
Premium | FOTBOLL 2026-05-30 KL. 15:52
Veteranen efter den onödiga dramatiken
Premium | NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Springfest med knattar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.