7,5 års fängelse vardera. Det straffet kommer även hovrätten fram till mot de tre män som redan förra sommaren planerade att skjuta den man som sedan sköts på Kungsmässan.
Det var i början av oktober som en man i 25-årsåldern blev skjuten i 3-butiken på Kungsmässan. Men dådet var först planerat till att ske redan under sommaren då mannen skulle mördas.
I juli greps nämligen tre män på bar gärning utanför mannens bostad i Mölndal. I samband med gripandet hittade polisen vapen och ammunition i männens bil. Man hittade också bevis på att männen planerat att mörda 25-åringen i deras mobiltelefoner.
Tingsrätten dömde männen, trots att de nekade till brott, till fängelse, i sju och ett halvt år för förberedelse till mord och grovt vapenbrott. De skulle också betala 75 000 kronor i skadestånd till mannen. Nu har även hovrätten behandlat ärendet och kommit fram till samma dom.
25-åringen har i förhör sagt att han inte har någon aning om varför någon skulle vilja skada honom.
När det gäller skjutningen på Kungsmässan är det fortsatt en 14-årig pojke som är den huvudmisstänkte. Där fanns det första planer på att väcka åtal under fredagen, men det datumet har nu flyttats fram två veckor.
Ministern svarar: "De skulle också må bra av en nypa frisk luft här i västra Sverige"
Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.


