Hundfrisör från Vallda trea på stor tävling
Av Anton Lorentzson
Till vardags friserar hon hundar i Kungsbacka. Då och då är hon med i det svenska landslaget i för hundfrisörer. På den senaste tävlingen slutade Sverige, där Jennie Zaar ingår, trea på Groomania i Belgien.
Jennie Zaar och Sverige slutade trea på Groomanias lagtävling i slutet på september.
Mellan den 23 och 24 september anordnades lag-VM för hundfrisörer i Kortrijk, Belgien. Samtidigt hölls den årliga hundfrisörtävlingen Groomania och det var på den lagtävlingen som Sverige kom trea och åkte hem med en bronspeng. Det är inte första gången som Jennie Zaar, till vardags på Tassarnas Trim och Spa, deltar i det svenska laget.
– Det var som vanligt i de här sammanhangen, helt fantastiskt. Vi var fyra tävlande i laget och två lagledare som åkte ner. Man tävlar, men man träffar också kollegor från andra delar av världen och får se hur de jobbar. Väldigt roligt, säger Jennie Zaar.
"Annan teknik"Tävlingen avgjordes i fyra kategorier: Pudel, Spaniel/Stetter, Handstripping och Pure breed. Deltagarna tävlade individuellt och fick sedan poäng som räknades ihop till laget. Jennie Zaar tog hand om Handstripping-momentet.
– Det är en liten annan teknik på en hundras som heter West highland white terrier – eller Westie. Reglerna säger att man ska klippa eller trimma efter rasstandard och hunden måste också vara renrasig. Totalt sett gjorde vi det bra som kom trea, säger Zaar.
Sporten växerI själva VM:et räckte inte insatserna till någon pallplacering, men att sporten växer i Sverige är Jennie Zaar glad för.
– Det blir större och större i Sverige. Vi har varit lite efter, men ändå varit med i tre VM, mig veterligen. Så det växer. Förra gången vi åkte var det bara fyra tävlande i laget, i år kunde vi ha med oss två lagledare också. Det hjälpte otroligt mycket.
För att komma med i nästa lag-VM om två år krävs det att Jennie Zaar fortsätter att få bra placeringar på strötävlingar världen över.
– Laget tas ut för varje period och uttagningen baseras på poäng som man samlar ihop på tävlingar. Om två veckor ska jag till Polen och tävla och jag funderar också på att vara med på tävlingar i Spanien och Italien under november och december. Det kräver sin tid, men det är väldigt, väldigt roligt, säger Jennie Zaar.