NYHETER 2023-06-25 KL. 19:00

Het debatt när Herreys krönika diskuterades

Av Ronny Karlsson

Louis Herreys krönika i Norra Halland om drag-artister engagerade många. En som verkligen reagerade var politikern Hanna Schölander (L). Nu har de båda mötts och det blev ett riktigt bra möte.

Het debatt när Herreys krönika diskuterades
Hanna Schölander är glad att hon träffade Louis Herrey och att de fick diskutera frågan om drag-artister. Foto: Privat.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i en krönika i mitten av maj som Norra Hallands krönikör Louis Herrey skrev om drag-artister och att de inte borde uppträda bland barn. Krönikan skapade ett stort engagemang bland läsarna, och åsikterna var delade.

En som verkligen reagerade var politikern Hanna Schölander (L).

– Jag reagerade kraftigt på det han skrev, och framför allt på att det ska vara armlängds avstånd mellan politiken och kulturen. Vi ska inte lägga oss i och vara inne och peta i innehållet i kulturen, säger hon.

Herrey skrev bland annat om hur han inte ville se drag-artister uppträda bland barn.

"Missförstå mig rätt, alla ska få ha rätten att leva som de vill. Om vuxna män vill spackla sig i glitter och klä sig i kvinnokläder, go for it! Men att söka validering inför småbarnen – vi pratar om två till sjuåringar – varför är det så få som protesterar mot detta?" skrev han bland annat

Schölanders reaktioner fick Louis Herrey att föreslå ett möte, och de båda möttes nyligen. Ytterligare några personer var på plats, men mest av allt blev det en debatt mellan de båda.

En debatt som båda uppskattade.

– Jag tycker att han har fel. Men det blev ett väldigt trevligt möte. Jag är väldigt glad över att han hörde av sig och att vi träffades, säger Schölander.

Frågan om drag-artister är större för Schölander än att bara handla om det specifika ämnet. Hon ser det som en demokratisk fråga och där vill hon vara tydlig med sin åsikt.

– Det finns politiker som vill vara och peta i syltburken, men det ska vi inte göra. Jag står även upp för hbtqi-frågor, men du behöver inte vara trans för att vara en drag-artist. Det är en roll som personen går in i, säger hon.

Nu har de båda rett ut var de står, och i Louis Herreys nya krönika går att läsa att han tagit till sig av Schölanders synpunkter. För Åsa-politikern var det viktigt att markera de demokratiskäl som hon tycker är så viktiga i sammanhanget.

– Konsten ska vara fri. Den ska vara utmanande och skapa eftertanke.

Precis som en krönika alltså. Här kan du läsa Herreys nya krönika, som handlar om de heta diskussionerna.



TV-klipp och nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.