NYHETER 2023-01-14 KL. 12:00

Halland klarar inte miljömål

Av Kristian Alm

Inget av Hallands miljömål har en positiv utvecklingstrend. För flera mål går det åt fel håll. Men energikrisen kan hjälpa till att ta språng i hållbarhetsarbetet. Det konstaterar länsstyrelsen i Halland i sin årliga miljöutvärdering.

Halland klarar inte miljömål
Genrebild: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Miljöarbetet i Sverige har delats in i sexton delmål, och varje region ska redovisa hur arbetet går. I tre av fallen gör Halland ingen regional bedömning (strålning, ozonskikt och utsläpp av klimatgaser).
För de övriga 13 ser man ingen förbättring, och i fyra av målen till och med en sämre situation än förra året.
En gemensam nämnare att trycket från samhället ger en negativ påverkan. Det gäller till exempel våtmarker där gamla utdikningar ger en negativ utveckling trots stora satsningar.

Att Hallands befolkning ökar innebär att den tätortsnära naturen, bit för bit, exploateras. Här har kommunerna ett stort ansvar att göra avvägningar i samhällsplaneringen, konstaterar länsstyrelsen i sin rapport.
En stor utmaning i Halland är liksom tidigare transportsektorn. Klimatgasutsläppen behöver minska betydligt snabbare och det behövs kraftigare styrmedel för att snabbt fasa ut fossila bränslen och få till en klimatsmart konsumtion.

Allt är inte mörkt. Länsstyrelsen noterar många positiva satsningar i de olika kommunerna. I Kungsbacka serveras endast svenskt spannmål och minst 90 procent svenskt kött i verksamheterna. Arbetet mot att bli en giftfri kommunen med färre kemikalier i arbetet lyfts också fram.
Så goda exempel finns – men omställningen går för långsamt.



Fakta delmål
Hav i balans (försämrat)
Myllrande våtmarker (försämrat)
Levande skogar (försämrat)
Rikt växt och djurliv (försämrat)
Rikt odlingslandskap (oförändrat)
God bebyggd miljö (oförändrat)
Frisk luft (oförändrat)
Försurning (oförändrat)
Giftfri miljö (oförändrat)
Övergödning (oförändrat)
Levande vattendrag (oförändrat)
Grundvatten (oförändrat)
Utsläpp miljögaser (ingen bedömning)
Ozonskikt (ingen bedömning
Strålning (ingen bedömning)

TV-klipp och nyheter

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK
2026-02-14 KL. 17:43
Premium

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK

”Det saknades hjärta”

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan
2026-02-14 KL. 15:00
Premium

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan

✔ Inbrottet✔ Kompisarnas erbjudande ✔ Bitterheten

Hund påkörd i Särö – dog
NYHETER 2026-02-13 KL. 12:09
Premium

Hund påkörd i Särö – dog

Vall för en miljard kronor ska stoppa översvämningar
NYHETER 2026-02-13 KL. 11:45
Premium

Vall för en miljard kronor ska stoppa översvämningar

Spektakulärt projekt ska rädda staden i hundratals år

Lotta står för godfikan när människor möts
KULTUR & NÖJE 2026-02-12 KL. 19:30
Premium

Lotta står för godfikan när människor möts

Maleviks kakhus tummar inte på kvaliteten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-13 KL. 19:55
Bil fastnade i räcke – fick bärgas

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!