Vad sägs om en vecka med sol och värme? Nu kommer mer sommarväder och regn blir det inte igen förrän om en vecka.
Efter en strålande maj-månad med varmt och skönt väder tog sommaren en längre paus. Men nu har det soliga vädret hittat tillbaka till Kungsbacka och så ska det fortsätta under veckan.
Den som tittar ut genom fönstret i Kungsbacka under måndagsmorgonen kan se solen på en klarblå himmel och så ska det fortsätta.
SMHI flaggar för soligt väder och temperaturer på en bit över 20 grader. Det är bara på onsdag som det kan bli svalare och temperaturer kring 18 grader.
Hela vägen fram till och med lördag stannar det fina vädret kvar. På söndag ser det ut att kunna bli regn, och regnet kan falla även under måndagen och tisdagen nästa vecka.
Men först njuter vi av en skön sommarvecka med sol och värme.
Nu är han på besök hos sina döttrar i Fjärås
Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.