NYHETER 2023-02-19 KL. 17:00

Fler vårdcentraler ska utredas i Halland

Av Ronny Karlsson

Fler invånare innebär också fler personer som behöver vård. Nu ska det utredas om det behövs fler vårdcentraler i Halland.

Fler vårdcentraler ska utredas i Halland
Regionen ska utreda om det behövs fler vårdcentraler i Halland. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Beslutet om en utredning togs av regionstyrelsen vid det senaste sammanträdet.
I dagsläget finns det 46 vårdcentraler i Halland, och ungefär hälften av dessa drivs av privata företag. Bland annat öppnades en ny privat vårdcentral i Frillesås i fjol.

När flera kommuner i Halland, inte minst Kungsbacka, räknar med att få fler invånare, behöver också behovet av vård ses över.
Regionstyrelsen menar att det i dag finns en bra geografisk spridning av vårdcentraler i länet, men att det finns skäl att göra en utredning, inte minst med tanke på framtiden. Kravet på en utredning framfördes först i en motion från Socialdemokraterna.

Flera vårdcentral har under den senaste tiden berättat om ett högt tryck med många patienter som vill ha vård. Bland annat ansökte vårdcentralen Stenblomman i Kungsbacka om att få införa ett listningstak i höstas. Men det sade regionen nej till, med hänvisning till att det ännu inte fanns något nationellt listningssystem färdigt.




NH betygsätter samtliga Aranässpelare
HANDBOLL 2026-05-04 KL. 21:00
Premium

NH betygsätter samtliga Aranässpelare

✔ Tre spelare underkänns ✔ "Inte samma nivå som tidigare" ✔ Hon fick högst betyg

Poängräddaren om galna slutet: ”Inte varit med om något liknande”
FOTBOLL 2026-05-04 KL. 13:39
Premium

Poängräddaren om galna slutet: ”Inte varit med om något liknande”

NH summerar Hallandsfyran

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-05-04 KL. 12:11
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.