NYHETER 2023-02-19 KL. 17:00

Fler vårdcentraler ska utredas i Halland

Av Ronny Karlsson

Fler invånare innebär också fler personer som behöver vård. Nu ska det utredas om det behövs fler vårdcentraler i Halland.

Fler vårdcentraler ska utredas i Halland
Regionen ska utreda om det behövs fler vårdcentraler i Halland. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Beslutet om en utredning togs av regionstyrelsen vid det senaste sammanträdet.
I dagsläget finns det 46 vårdcentraler i Halland, och ungefär hälften av dessa drivs av privata företag. Bland annat öppnades en ny privat vårdcentral i Frillesås i fjol.

När flera kommuner i Halland, inte minst Kungsbacka, räknar med att få fler invånare, behöver också behovet av vård ses över.
Regionstyrelsen menar att det i dag finns en bra geografisk spridning av vårdcentraler i länet, men att det finns skäl att göra en utredning, inte minst med tanke på framtiden. Kravet på en utredning framfördes först i en motion från Socialdemokraterna.

Flera vårdcentral har under den senaste tiden berättat om ett högt tryck med många patienter som vill ha vård. Bland annat ansökte vårdcentralen Stenblomman i Kungsbacka om att få införa ett listningstak i höstas. Men det sade regionen nej till, med hänvisning till att det ännu inte fanns något nationellt listningssystem färdigt.




Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.