Polispatrullen skickades till en restaurang för att ta hand om en stökig man. Det ledde till böter då mannen stod och kissade när patrullen kom fram.
Det var vid 16.30-tiden under söndagen som en man i 70-årsåldern uppträdde stökigt vid en restaurang i centrala Kungsbacka.
– Vi fick in ett samtal om en man som inte ville lämna restaurangen trots att han uppmanades till det, säger polisens presstalesperson Jennifer Last.
Mannen ska ha uppträtt hotfullt och dessutom varit verbalt aggressiv.
När polispatrullen kom till platsen stod dessutom mannen och kissade precis vid restaurangen.
– Det ledde till en ordningsbot för offentlig urinering, säger Last.
Personalen ville därefter inte anmäla mannen för uppträdandet inne på restaurangen och det hela stannade vid den ordningsbot som delades ut.
Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.



