NYHETER 2018-04-13 KL. 15:00

Aranäsgymnasiet till riksfinal i Språkolympiaden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För andra året i rad är Aranäsgymnasiet i riksfinal i Språkolympiaden. Denna gång är det Katia Svenarp och Ida Näslund som tagit sig vidare. I dag är de i Malmö för att tävla i franskakunskaper mot fem andra lag.

– Det känns jättekul, säger Ida Näslund.

 

Förra året hamnade Aranäsgymnasiet på en snopen andra plats i riksfinalen av Språkolympiaden. I år har Ida Näslund och Katia Svenarp en chans att ta revansch.

– Ingen av oss visste egentligen vad vi gav oss in på från början. Vi gick bara vidare, helt otippat. Men vi åker till finalen för att vinna, säger Katia Svenarp självsäkert.

Och det är i dag i Malmö som det avgörs. Precis som regionfinalen för grundskolan kommer de sex tävlande lagen att få svara på 21 frågor med tolv sekunders betänketid mellan varje.

 

"Vi gick bara vidare, helt otippat."

Frågorna handlar om grammatik, vokabulär eller fakta.

– Vi kompletterar varandra bra. Katia är duktig på vokabulär, hon kan sådant jag inte har en aning om, säger Ida Näslund.

– Och Ida kan all fakta och geografi. Sedan har vi grammatiken gemensamt, säger Katia Svenarp.

Dagarna inför tävlingen har ägnats åt att förbereda sig så bra som möjligt. Det är svårt att läsa på i förväg menar de, eftersom det är ett väldigt brett ämnesområde. Men de taggar upp sig mentalt och har gjort mängder med quiz tillsammans med sin lärare.

 

Veckan innan påsklovet spenderades på bästa förberedande sätt – i Frankrike.

– Vi bodde med franska familjer så vi fick prata mycket och förbättra ordförrådet. Men också lära oss om deras kultur, det är en stor skillnad, säger Katia Svenarp.

– Det var väldigt ovant med kindpussarna varje gång man hälsade på någon. I Sverige sträcker vi fram handen och säger hej men de går rakt på, skrattar Ida Näslund.



TV-klipp och nyheter

Hans Helander om succén med nya storbandet
2025-07-21 KL. 20:15
Premium

Hans Helander om succén med nya storbandet

Men lokala profilen missar tisdagens tv-framträdande

K2C hyllat – men får inget avtal med kommunen
JOBB & PENGAR 2025-07-19 KL. 15:00
Premium

K2C hyllat – men får inget avtal med kommunen

Har försökt få IOP med praktikanter i flera år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.