NYHETER 2024-10-01 KL. 14:00

Antalet fällda älgar har mer än halverats


Det skjuts allt färre älgar i förvaltningsområdet som omfattar Kungsbacka kommun. På bara några år har antalet fällda älgar minskat 65 procent.

Antalet fällda älgar har mer än halverats
Det skjuts färre älgar i Kungsbacka. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Säsongen 2020/2021 fälldes 985 älgar i länet, i fjol bara 555. Det är en minskning med 44 procent.

I riket som helhet har antalet fällda älgar minskat från omkring 82 800 jaktsäsongen 2020/2021 till omkring 50 000 i fjol. Älgstammen har minskat kontinuerligt under de senaste tio åren och älgen kan bli aktuell för rödlistning. Siffrorna är framtagna av nyhetsbyrån Newsworthy.

I älgjaktssammanhang är landet uppdelat i älgförvaltningsområden, som i princip ska motsvara en egen älgstam. Kungsbacka kommun omfattas av älgförvaltningsområdet Norra älgförvaltningsområdet.

Även här har antalet fällda älgar blivit betydligt färre: från 111 älgar jaktåret 2020/2021 till 39 älgar jaktåret 2023/2024 – en minskning på 65 procent. Det är den största procentuella minskningen bland alla älgförvaltningsområden som sorterar under länsstyrelsen i Hallands län.

I Norra älgförvaltningsområdet, som även täcker områden i Varberg, Mölndal, Göteborg och Härryda, sköts 39 älgar i fjol vilket motsvarar 0,4 älgar per 1 000 hektar. Älgtätast i älgförvaltningsområdena som sorterar under länsstyrelsen i Halland är Östra älgförvaltningsområdet, som täcker områden i Hylte, Falkenbergs och Halmstads kommuner. Där sköts 2,4 älgar per 1 000 hektar i fjol.

Under fjolåret låg den beslutade avskjutningen i Norra älgförvaltningsområdet på 99 älgar men i själva verket sköts alltså bara 39 stycken i området – en nyttjandegrad på 39 procent.

I Hallands län inleddes älgjakten den 8 oktober och pågår till den 31 januari 2025.



TV-klipp och nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.