NYHETER 2021-01-22 KL. 11:41

Modernas vaccin felaktigt transporterat – kan behöva vaccineras om

Vaccinering av vårdpersonal på Hallands sjukhus hade precis påbörjats när man var tvungen att stoppa vaccineringen. Vaccinet för covid-19 kan ha förvarats för kallt. Cirka 100 doser användes innan stoppet.

Modernas vaccin felaktigt transporterat – kan behöva vaccineras om

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Hallands Nyheter kunde berätta att vårdpersonal igår kväll  fick beskedet om att vaccineringen med Modernas vaccin stoppas.

Det finns misstanke om att Modernas vaccin har förvarats för kallt under transporten till Region Halland, vilket kan påverkat vaccinens verkansgrad negativt.

– Det finns inga skäl till oro. Det handlar om att skyddseffekten ska utredas och det måste vi göra innan vi kan fortsätta använda vaccinet, säger regionens kommunikationsdirektör Johanna Wiechel-Steier, till Hallands Nyheter.

Fem berörda län


Det handlar om 400 doser av Modernas vaccin som kommit till Region Halland. Den skulle användas för att vaccinera vårdpersonal av särskild kritisk betydelse.

Cirka hälften av doserna ska redan ha delats ut.

Enligt Aftonbladet har även Värmland, Dalarna, Gävleborg och Östergötland fått för kallt transporterat Moderna-vaccin. Det handlar om 2 100 doser som har transporterats i temperaturer under minus  40 grader.

Även patienter har fått dos


Under förmiddagen skickade Region Halland ut ett pressmeddelande om att inget tyder på att det skulle innebära en hälsorisk för de som vaccinerats. Däremot ska man utreda om de behöver vaccineras om.

Totalt i Sverige har cirka 1 000 personer vaccinerats med de berörda doserna. Region Östergötland har inte gett några doser till patient, men i Värmland, Gävleborg, Dalarna och Halland har vaccinet använts, uppger Region Halland.

Leverantören Apoteket AB, som på Folkhälsomyndighetens uppdrag är ansvarig för temperaturen under leveranskedjan, utreder varför transporterna skett under felaktiga förhållanden.

Mer läsning:

Smittan kvar inom äldreomsorgen

Här är de nya coronaråden 

Nej till vaccin skapar ilska 

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-03 KL. 13:30
Medaljjakt för dragkamparna i England

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.