NYHETER 2020-03-27 KL. 15:28

Många hjälper på nätet

Region Halland vädjar om att skydda de äldre och i riskgrupp. På Facebook finns flera lokala grupper som ställer upp. Amanda Mars som startade Coronahjälpen – Kungsbacka, är rörd över engagemanget.
– Alla ställer upp, säger hon.

Många hjälper på nätet
Amanda Mars från Älvsåker startade facebookgruppen Coronahjälpen – Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Tidigare idag meddelade Region Halland att läget är allvarligt. Smittspridningen ökar och det är av största vikt att skydda personer över 70+, samt andra i riskgrupp. Regionens vädjan gäller hjälp att nå ut till de äldre, som bör stanna hemma och begränsa sina sociala kontakter.

För de som behöver hjälp med allt från handling till service finns hjälp att inte bara av kommunen, utan också ideellt håll.

Facebookgruppen Coronahjälpen-Kungsbackas medlemmar hjälper till.

Växte fort


– Jag startade gruppen i mitten av mars. Jag är lite begränsad att själv hjälpa mina äldre för att jag har barn, men jag tänkte att jag kan hjälpa till med att organisera andra. Det blev otroligt populärt, jag tror vi fick 200 medlemmar redan det första dagen, säger älvsåkersbon Amanda Mars.

Gruppen erbjuder hjälp i första hand för äldre och personer i riskgrupp. Men också till de som inte kan handla för att de är förkylda.

– Det kan också handla om att efterlysa något, om alvedonen är slut. Vi vill hjälpa på alla sätt vi kan. Vi har fantastiska medlemmar som är utspridda över hela Kungsbacka kommun, och som hjälper till överallt, säger Amanda Mars.

Insamling till sjukhus


Gruppen har ett informationsblad som de försöker sprida över kommunen. Inom kort ska några skolbarn ut och sätta upp informationslappar om att gruppen kan hjälpa till.

Just nu pågår också en insamling till Drottning Silvias barnsjukhus.

– Deras personal ska stötta upp IVA på Östra och har efterfrågat hjälp att samla in bland annat frukt. En av gruppens moderatorer, Victoria Moen startade insamling som var uppe i 2 000 kronor efter två timmar. Vi har också fått hjälp av Ica Maxi som ska sätta ihop lådor med frukt, energibars och dricka, berättar Amanda Mars.



Engagemanget i gruppen är rörande, menar Amanda.

– Det är vår grupp, alla som är med. Det är en otrolig sammanhållningen och alla ställer upp, det är häftigt. Jag sitter och är helt rörd, säger Amanda mars.

 

Fler grupper finns


Norra Halland har tidigare skrivit om Facebookgruppen ”Corona – hjälp till riskgrupper och äldre i Kungsbacka med omnejd”.
Här kan du läsa mer om den: Lokalt initiativ ska stötta riskgrupper

 

Mer läsning:

Coronaläget i Halland

Regionens vädjan: “Läget är allvarligt, hjälp oss nå de äldre”

Nytt förbud mot folksamlingar

Flera sjuka i covid-19 på äldreboende

Aranäs open ställs in

 

 

TV-klipp och nyheter

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer
2026-03-17 KL. 20:00
Premium

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer

Ställer ut foton på Gårdsbageriet i Idala

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först
NYHETER 2026-03-17 KL. 11:45
Premium

Viking var hemlös – fick hjälp genom Bostad först

Arbetsmetoden implementeras nu fullt ut i Kungsbacka

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé
NYHETER 2026-03-17 KL. 07:45

Gräsklipparmannen i Fjärås har blivit viral succé

Miljonpublik älskar verkstadsunderhållning

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås
BANDY 2026-03-16 KL. 18:00
Premium

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås

✔ Norgespåret ✔ Vem det rycks mest i ✔ Vad som prioriteras

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-16 KL. 12:34
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.