FOTBOLL 2021-08-09 KL. 11:45

Målvakten Hysén stoppades efter otäck huvudskada

Tobias Hysén skulle vaktat kassen för Kungsbacka City. Men den nödlösningen sprack när stjärnan åkte på en otäck skada när han genrepade som målvakt i B-laget.
– Han fick en kraftig hjärnskakning, säger tränaren Stefan Larnelius.

Målvakten Hysén stoppades efter otäck huvudskada
Stefan Larnelius till höger tvingades se sitt Kungsbacka City förlora igen.

Kungsbacka City hade målvaktskris när förstemålvakten Sebastian Frick sedan länge aviserat att han inte kunde delta och andreslipsen Johan Andersson var skadad. Lösningen var att sätta stjärnan Tobias Hysén i kassen. Som uppvärmning stod Hysén i B-laget när de mötte Onsala BK:s C-lag tidigare i veckan. Det slutade inte väl.

– Han åkte på en otäck smäll. Han fick en kraftig hjärnskakning och måste operera näsan som är krossad. Han blir borta ett tag, säger Stefan Larnelius.

Dagen innan seriematchen kallades rutinerade Mikael Faltin in för en comeback som nödlösning för nödlösningen.

– Han ska inte lastas, vi får inte ut det vi ska. Vårt försvarsspel är inte i fas, säger Kungsbacka City-tränaren efter storförlusten med 0–4 borta mot Leikin.

Larnelius är frustrerad över hur det sett ut under större delen av åren.

– Vi har laget och spelarna men får inte ihop helheten. Det är bara att ta på sig blåstället, man vinner inga matcher på att bara ha bra spelare. När proppen väl går ur kommer vi att vara bra men vi måste göra jobbet för att det ska hända.

Läs fler sportnyheter här

 

TV-klipp och nyheter

Drömresa bland farliga djur och i vackra landskap
2025-10-28 KL. 20:00
Premium

Drömresa bland farliga djur och i vackra landskap

Frida och Love åker bil runt hela Australien

Rydfeldt:
NYHETER 2025-10-27 KL. 20:15
Premium

Rydfeldt: "Det egna ansvaret väldigt stort"

Kommenterar familjens liv efter bomben i Kolla

Paret berättar – så är livet efter bomben i Kolla
NYHETER 2025-10-27 KL. 19:45
Premium

Paret berättar – så är livet efter bomben i Kolla

”Idag hade det fått smälla hemma i stället”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.