FOTBOLL 2020-03-15 KL. 21:00

Lagt skorna på hyllan – för att leda laget

Jimmy Christensen återvände till moderklubben Hällesåkers IF i fjol som spelare. I år har han tagit beslutet att ta över som huvudtränare. Något som lett till att han avslutat spelarkarriären.

Lagt skorna på hyllan – för att leda laget
Jimmy Christensen, ny huvudtränare för Hällesåkers IF.



FOTBOLL. I fjol fanns Jimmy Christensen med på plan och ledde laget till en tredjeplats i division 6. Inför årets säsong fick han frågan om han ville ta över som tränare. Svaret blev ja.

– Tillsammans med styrelse och spelare så kom vi fram till att jag skulle fortsätta som tränare. Det var en enkel övergång, säger Christensen.

Någon spelande tränarroll blir det dock inte.

– Jag fick välja hur jag ville göra. Och tog beslutet att jag bara vill fokusera på tränarrollen. Vi har en trupp på 25 man, jag tror att de klarar sig utan mig, säger Christensson.

Ska gå upp


Målsättningen är tydlig. Hällesåker ska vinna serien och gå upp till division 5. Men för att nå det målet måste defensiven stramas åt.

– Tidigare har vi släppt in lite för många mål för att vinna en serie. När jag tittat på vilka lag som vinner serierna så är det oftast de som har släppt in minst mål, säger tränaren.

Biljakt i natt på stulen bil
NYHETER 2026-02-15 KL. 09:12
Premium

Biljakt i natt på stulen bil

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK
SPORT 2026-02-14 KL. 17:43
Premium

Katastrof för Aranäs – föll mot krisande Skuru IK

”Det saknades hjärta”

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan
SPORT 2026-02-14 KL. 15:00
Premium

Långläsning: Doldisen om OS-dramat för 20 år sedan

✔ Inbrottet✔ Kompisarnas erbjudande ✔ Bitterheten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-02-16 KL. 13:58
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.