FOTBOLL 2019-08-25 KL. 16:55

Kungsbacka har häng på kval

Kungsbacka har häng på kval
Arkivfoto: Kungsbacka IF är i högsta grad med i kampen om en kvalplats uppåt.

Kungsbacka IF presenterade nyligen Ali Fayad. Han fick en kvart i debuten – mer behövde mittfältaren inte.
– Han kommer in med kvalité, det syns att han spelat högre upp i seriesystemet, säger tränaren Lars Svensson.

 

FOTBOLL: DIVISION 4

Kvibille BK – Kungsbacka IF 0 – 2

 

Inför säsongen sa Lars Svensson att målsättningen var att hänga kvar. Den kan han kasta i papperskorgen, det är dags att skruva upp den ordentligt. Med fem matcher kvar är KIF en poäng från kvalplats tillbaka till trean.

Mot Kvibille satte det hårt inne, men när skyttekungen Filip Nilsson drogs ner med tio minuter kvar så lämnade han inte över ansvaret till någon annan. Säkert skickade han in säsongens 18:e fullträff.

– Det är imponerade, säger tränaren.

Med kvarten kvar byttes nyförvärvet Ali Fayad in – i slutminuterna fastställde han slutresultatet.

– Det var vår laginsats som nötte ner dem, det är ett styrkebesked, säger Lars Svensson.

Vad talar för er i kampen om kvalplatsen?

– Vi har fått ihop det. Vi uppträder mer som ett lag nu och gör bra arbetsinsatser i matcherna. Vår fysik har blivit bättre under säsongen, vi orkar genomföra matcher bättre.

 

 

Elever visade upp framtidens bussar
NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Premium

Elever visade upp framtidens bussar

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 14:15
Se filmerna från utspringet
Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.