TV-klipp och nyheter

KULTUR & NÖJE 2025-03-23 KL. 15:00

Veckans konstnär: Julia har hittat tillbaka till skapandet

På Löftadalens folkhögskola i Åsa får deltagarna utveckla sina konstnärliga färdigheter. Under året kommer Norra Halland att presentera alster av deltagarna på bild- och konstlinjen, keramiklinjen och kreativ textil. Den här gången är det Julia Sandberg som visar upp sin konst.

Veckans konstnär: Julia har hittat tillbaka till skapandet
Veckans konstnär Julia Sandberg visar upp sin konst. Foto: Privat

Namn: Julia Sandberg

Ålder: 47

Född: 1977 i Frövi

Bor: Helsingborg

Därför sökte jag till Löftadalens folkhögskola: För att det var en distanskurs i textil. Vilket gör att jag kan kombinera studierna med mitt jobb. Och att jag är intresserad av att lära mig mer om textila tekniker.

Tekniker jag helst jobbar med: Jag är en allkonstnär så för mig blir det att idén av det jag vill göra leder mig till tekniken.

Så gör jag för att komma igång med mitt skapande: Jag har varit kreativ sedan jag var liten, men har under flera år tappat bort det kreativa skapandet. Jag läste kursen Boosta din kreativitet på Malmö Folkhögskola och det väckte lusten att skapa igen. Och nu läser jag Textilt Återbruk.

För att komma igång med skapandet i vardagen så handlar det för mig att tro på min idé, börja göra och lita på processen. Resultatet får andra bedöma sen.

En konstnär jag beundrar: Yayoi Kusama

En ny inspirationskälla/konstnär jag fått sedan jag började på utbildningen: Lotta Külhorn

Mitt favoritmuseum/galleri: Teckningsmuseet i Laholm och Landskrona museum. Två lite mindre museer som har gratis inträde och som ger en möjlighet till alla att upptäcka konst.

Mina visioner och framtidsdrömmar efter utbildningen: Att fortsätta skapa och utveckla mitt skapande. För mig finns det just nu en stor lust att lära mig saker och genom lärandet öppnar det upp nya dörrar för skapandet.



TV-klipp och nyheter

Obehörig fick tillgång till kommunens system
2025-03-25 KL. 07:00
Premium

Obehörig fick tillgång till kommunens system

"Vi ser mycket allvarligt på detta"

Historiska utflyktsmål ska locka turister till Kungsbacka
NYHETER 2025-03-24 KL. 20:00
Premium

Historiska utflyktsmål ska locka turister till Kungsbacka

Arbete igång med att kartlägga intressanta platser

Snart inflytt i Kungsbackas högsta hus
NYHETER 2025-03-24 KL. 07:45
Premium

Snart inflytt i Kungsbackas högsta hus

Med Koningsbakkae i hamn planerar företaget nya projekt

Kafédrottningen blickar framåt efter 40 år i branschen
NYHETER 2025-03-23 KL. 17:45
Premium

Kafédrottningen blickar framåt efter 40 år i branschen

Nu ska Eva Olsson ta Condeco även till Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kafédrottningen blickar framåt efter 40 år i branschen

Kafédrottningen blickar framåt efter 40 år i branschen

Hon har drivit kaféer i 40 år. Men drivet finns fortfarande kvar och hon älskar att jobba. Nästa steg blir att öppna Condeco i Kungsbacka. – Gästen ska känna att vi är på tå, våra anställda ska vilja göra mötet på 60 sekunder till något bra, säger Eva Olsson