KULTUR & NÖJE 2025-03-07 KL. 18:00

Veckans konstnär: Ingela älskar akvarellens sätt att överraska

Av Johanna Simonsson

Kungsbacka är fullt av duktiga konstnärer. Här finns allt från fritidskonstnärer till konstnärer som kommit betydligt längre än så. Norra Halland kommer under året att presentera ett urval av alla dessa konstnärer. Den här gången är det Ingela Mattsson som visar upp sin konst.

Veckans konstnär: Ingela älskar akvarellens sätt att överraska
Ingela Mattsson visar upp sin konst. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Namn: Ingela Mattsson

Ålder: 71 år

Bor: Draget, Onsala

Därför trivs jag som konstnär: Älskar att måla just akvarell för att man blir så överraskad. Ibland tar det 10 minuter att måla ett färdigt arbete, ibland tar det flera dagar, veckor, att värka fram målningen.

Överraskad också av hur färgerna kan ta över. De kan skrika: välj mig, välj mig!

I kombination med mängden vatten får man sedan färgblandningar, blomningar och bitningar som man bara till en viss del kan styra över. Detta är en stor del av charmen med att måla akvarell tycker jag. När papperet torkat har nya linjer och valörer skapats.

Magiskt!

Tekniker jag helst jobbar med: Jag målar akvarell. Jag har målat i olja för länge sedan, men jag känner mig instängd i den tekniken nu.

Så jobbar jag när jag skapar: Jag jobbar ibland med att skissa upp ett motiv med blyerts och sedan lägga en ganska ljus grund, Försöker då se hur de ljusa respektive mörka partierna ligger.

Andra gånger lägger jag en bakgrund gärna med mycket blomningar. Därefter vrider och vänder jag papperet för att kunna hitta ett motiv att gå vidare med.

En konstnär jag beundrar: Jag beundrar Arne Isacsson, den store gurun.

Lättheten, det där lilla minsta som skapar ett landskap är fantastiskt.

Mitt bästa verk: Hoppas att det ligger framför mig, även om jag tycker mycket om vissa målningar.

En lokal konstnär jag beundrar: En lokal konstnär jag beundrar är Marie Ragnhult, som jag också målat för.

Mitt favoritmuseum i världen: Bästa museet är utan tvekan Akvarellmuseet i Skärhamn.



17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"
Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.