KULTUR & NÖJE 2022-06-17 KL. 18:45

Skulpturer och målningar på årets sommarutställning

Av Anton Lorentzson

Årets sommarutställning på Kungsbacka konsthall är två separata utställningar och innehåller både målningar och skulpturer. Vernissagen hålls på lördagen den 18 juni och finns sedan att beskåda till den 27 augusti. Bakom utställningarna står konstnärerna Amalia Bille och Karin Wikström.

Skulpturer och målningar på årets sommarutställning
Amalia Bille och Karin Wikström är konstnärerna bakom Kungsbacka konsthalls sommarutställning. Foto: Anton Lorentzson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På Kungsbacka konsthall fixas och trixas det med det sista inför vernissagen på lördagen. Det stora som är kvar är ljussättningen på de båda utställningarna.

– Det är två separata utställningar som samspelar med varandra på ett väldigt fint sätt. Det är roligt att visa skulptur och måleri sida vid sida, säger Anna Ryman Bruks, som är utvecklare på konsthallen, om sommarutställningen.

Karin Wikström ställer ut 16 olika akrylmålningar som alla berättar någon, eller några berättelser. Vad berättelsen är, är upp till betraktaren själv.

– Det är måleriska berättelser där det inte är helt klart vad som händer. Det är upp till betraktaren och jag hoppas att det ska leda vidare till någonting. Att det inte bara ska stanna här, utan att man associerar och får olika känslor, säger Karin Wikström om sina målningar.

På andra sidan rummet står det ett 15-tal skulpturer av keramik och glas. Många av dem i form av huvuden.

– En beröringspunkt i skulpturerna är en oroande underton som finns tillsammans med något lekfullt och hoppfullt, säger skaparen Amalia Bille.

Det är första gången de båda konstnärerna ställer ut sin konst i Kungsbacka.

– Det är en av de finaste lokalerna som jag har ställt ut i. Det finns en hög ambition här, man känner att de (konsthallen) vill ha en bra kvalitet på utställningarna. Det ska bli jätteroligt att ställa ut här, säger Amalia Bille.

Sommarutställningen har inget namn. Istället har peoten Pamela Jaskoviak skrivit en text som binder ihop utställningarna och tonen i dessa, med utgångspunkt från verken.
Utställningen visas från den 18 juni till den 27 augusti och är en del av kulturfestivalprogrammet. Konsthallen kommer arrangera lunchguidningar under ett par tillfällen i sommar och även en kvällsguidning samt sommarverstäder för barn.



Karin Wikströms målningar är måleriska berättelser, där det är upp till betraktaren att fundera på vad som händer. Foto: Anton Lorentzson



Amalia Billes skulpturer är lekfulla och drömlika, men med något oroande undertoner. Foto: Anton Lorentzson


FAKTA:
Amalia Bille bor och arbetar i Mölndal.
Andra utställningar: Pågående i Smedjebacken i Dalarna. I augusti ställer hon ut på Berg Gallery, Stockholm.
Karin Wikström bor och arbetar i Göteborg.
Andra utställningar: I september ställer hon ut på Liljevalchs konstmuseum, Stockholm.

TV-klipp och nyheter

Riktig bilglädje vid Rolfsån
2025-05-11 KL. 17:45
Premium

Riktig bilglädje vid Rolfsån

Tränaren om vinsten:
2025-05-11 KL. 19:04
Premium

Tränaren om vinsten: "Det behövde vi"

Lyckad premiär på City Rock
2025-05-11 KL. 15:00
Premium

Lyckad premiär på City Rock

Lärorikt om hemberedskap
NYHETER 2025-05-10 KL. 18:05
Premium

Lärorikt om hemberedskap

Krönika: Hurra för Europa!
KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Premium

Krönika: Hurra för Europa!

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-05-11 KL. 19:04
Tränaren om vinsten: "Det behövde vi"
Premium | NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Riktig bilglädje vid Rolfsån
Premium | KULTUR & NÖJE 2025-05-11 KL. 15:00
Lyckad premiär på City Rock

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.