KULTUR & NÖJE 2023-02-05 KL. 15:00

Populärt att byta fröer

Av Christina Nordwall

Det var många odlingsintresserade som passade på när Kungsbacka trädgårdsvänner bjöd in till fröbytardag på Fyren. Och där fanns fröer av alla de slag.
– Vi har nog haft detta i fem, sex år och det är jättepopulärt, säger Margareta Forsberg från Köksträdgårdsgruppen.

Populärt att byta fröer
FRÖBYTARDAG. Det var trångt kring bordet med fröer när Kungsbacka trädgårdsvänners bjöd in till fröbytardag. Margareta Forsberg och Ingvar Svanberg gav tips och råd. Foto: Christina Nordwall

Det var stundtals trångt kring borden där fröer från både blommor och grönsaker tagit plats. Tanken kring fröbytardagen är att först lämna in sina egna hemmasamlade fröer för att sedan byta till sig nya spännande sorter.
– Det finns säkert ett 50-tal olika tomater men också bönor, ärter, pumpor, chili och blommor, säger Ingvar Svanberg från Köksträdgårdsgruppen.

Tips och råd
Cissi Åsberg från samma grupp delade frikostigt med sig av tomatfröer och hade många spännande sorter i sin låda. Flera passade på att ställa frågor och många handlade om just tomater men även om chili. Köksträdgårdsgruppen gav tips och råd.
– Varför skrumpnar mina tomater ihop, undrade en besökare som fick svaret att det nog var dags att byta jord.


Cissi Åsberg delade med sig av sin kunskap.




SENASTE TV-NYHETERNA

Barnmarknad lockade massvis med folk
NYHETER 2023-04-01 KL. 15:00

Barnmarknad lockade massvis med folk

Krönika: Glädjande siffror att vara stolt över
KRÖNIKOR 2023-04-01 KL. 12:00

Krönika: Glädjande siffror att vara stolt över

Turistinformationen har koll på sportfisket
NYHETER 2023-04-01 KL. 09:30

Turistinformationen har koll på sportfisket

Första april är sportfiskarnas julafton
NYHETER 2023-04-01 KL. 08:45
Premium

Första april är sportfiskarnas julafton

Succésäsongen ett faktum:
HANDBOLL 2023-03-31 KL. 23:02
Premium

Succésäsongen ett faktum: "Helt fantastiskt"

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2023-04-02 KL. 12:42
En offensiv defensiv gav utdelning
Premium | NYHETER 2023-04-01 KL. 16:45
Hanhals Holme renstädad av Team Spirit

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Ettårige schäfern Sigge sprang iväg i samband med en trafikolycka i januari. Medan matte Johanna Almtén låg på sjukhus drog ett stort sökpådrag igång. Sigge observerades flera gånger under det ett och ett halv dygnet han var borta, men det var först när han såg Johanna som han vågade sig fram. – Det går inte att beskriva hur underbart det kändes.