KULTUR & NÖJE 2021-11-24 KL. 12:00

Margareta vill fånga människan

Av Ann Kristin Ekman

Margareta Sölveland har varit aktiv som konstnär sedan 1980-talet.
Hela tiden har människan varit i centrum.
– Jag hittar fortfarande nya saker hos dem jag möter, säger hon.

Margareta vill fånga människan
Margareta Sölveland. Arkivfoto: Lena Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Margareta Sölveland har varit aktiv som konstnär sedan 1980-talet.
Hela tiden har människan varit i centrum.
– Jag hittar fortfarande nya saker hos dem jag möter, säger hon.

Margareta Sölveland är ett välbekant namn inom Kungsbackas konstliv, förutom ett otal utställningar i olika sammanhang genom åren har hon bland annat också arrangerat målarkursen i Provence.
En del kan också känna henne från skolans värld, där hon jobbade som specialpedagog i Särö och Kullavik.
– Men efter att ha jobbat dubbelt och målat i tio år sa jag till slut upp mig. Då hade jag målat och jobbat och målat och ställt ut, samtidigt som jag var ensamstående med två barn.

Akvarell, olja och akryl. Margareta Sölveland har jobbat med alla teknikerna. Gemensamt är förkärleken för sprakande färg och inte minst valet av motiv: människor.
– Det har alltid handlat om att måla människor för mig, att fånga deras rörelse, uttryck och kroppsspråk, säger Margareta och påpekar att små detaljer kan göra stor skillnad.
– Två små prickar kan till exempel vara två förvånade eller två elaka ögon.
Nyanser i kroppsspråket kan också avgöra om en person uppfattas som till exemepl spänd, glad, sorgsen, pålitlig eller falsk.
– Man kan lära sig mycket av folk genom att titta på deras hållning.

Drygt 83 år gammal målar Margareta Sölveland fortfarande, även om tiden de senaste åren också tagits upp av att skriva ett par böcker.
– Det bästa med målningarna är när de skapar en kommunikation mellan mig och betraktaren, när någon ser en målning och känner något. Det är ju först då som bilden finns!


Liten blir också stor.


Möt lokalfotbollens största löfte
2026-05-18 KL. 19:15
Premium

Möt lokalfotbollens största löfte

Stor intervju med 18-årige Harry Hilvenius

Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal
NYHETER 2026-05-17 KL. 09:00
Premium

Elever mår bättre i siffror – men ångest syns i samtal

Sociala medier och prestationskrav skapar stress hos många elever

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-18 KL. 19:15
Möt lokalfotbollens största löfte
Premium | FOTBOLL 2026-05-18 KL. 11:23
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.