KULTUR & NÖJE 2023-11-26 KL. 17:45

Kulturskolan bjöd på pampig julshow

Av Julia Sandstén Vikberg

Det var vacker sång, pompös orkestermusik, dans och julstämning när Kulturskolan framförde sin egen version av Dickens klassiker En julsaga.

Kulturskolan bjöd på pampig julshow
Kulturskolans julföreställning var nästintill slutsåld. Foto: Julia Sandstén Vikberg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Redan innan föreställningen underhölls de många besökarna i foajén på Kungsbacka teater med fiol- och cellomusik av några elever. Kulturskolans årliga julshow brukar vara populär och det var den även i år. De två föreställningarna under söndagen var nästintill helt slutsålda.

– Det är därför vi har två föreställningar. Du ser hur många som är här, säger Kirsten Møller, utvecklare på Kulturskolan i Kungsbacka.

Medverkande i föreställningen var Kulturskolans orkestrar, danselever, musikalelever, kör, ensembler, solister och kulturmix. Foto: Julia Sandstén Vikberg

Medverkande i föreställningen var Kulturskolans orkestrar, danselever, musikalelever, kör, ensembler, solister och kulturmix (för personer med funktionsnedsättning).

– Det är Kulturmix som har gjort filmerna som visas i bakgrunden, säger Kirsten Møller.

Det var en egen version av Dickens En julsaga som framfördes. Foto: Julia Sandstén Vikberg

Det var en egen tolkning av Charles Dickens En julsaga, berättelsen om den sura, snåla gamla mannen Ebenezer Scrooge, som framfördes.

– Scrooge möter andar från dåtiden, nutiden och framtiden. Till slut inser han vad som kommer att hända om han inte ändrar sig, säger Kirsten Møller om handlingen.

Enligt henne har eleverna sett fram emot att göra föreställningen.

– De tycker alla att det är jätteroligt att få göra något tillsammans. Och att få stå på den här scenen är ett privilegium, säger Kirsten Møller.

Orkester spelade pampigt. Foto: Julia Sandstén Vikberg



Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

I topp: Renoverad gård från 1850-talet
2025-05-08 KL. 19:00
Premium

I topp: Renoverad gård från 1850-talet

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.