KULTUR & NÖJE 2021-11-24 KL. 10:50

Johan fångar ensamheten på bild

Av Ann Kristin Ekman

Färger, former och människan som solitär, mitt i en stad.
Det är några av de delar som bygger Johan Brinks bilder.

Johan fångar ensamheten på bild
Johan Brink. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På ett sätt var det idrotten som fick Johan Brink att börja fotografera. Han tävlade i tresteg och i samband med tränings- och tävlingsresor utomlands med landslaget blev det då och då tid över.
– När jag var i Kina och Japan började jag gå ut med kameran och fotografera stadslivet. Det var en kul tid!

Intresset för gatufotografi har hängt i, och Johan har också kunnat rikta in sitt andra jobb som copywriter i den riktningen.
– Om man har ett mindset åt ett visst håll, då dyker det upp tillfällen.
Det innebär att han bland annat curerat en utställning åt Fotografiska i Stockholm och skrivit utställningstexter till flera andra.
– Det har jag kunnat lära mig en hel del på själv också, precis som jag lärt och inspirerats av alla böcker om street photo som jag har hemma.
Det har genom åren också blivt ett antal workshops med andra fotografer.

Trots att fotografiet som sådant är ett avbildande medium, jobbar Johan med en abstrakt känsla i sina bilder. Han fångas av geometriska former i omgivningen, i relation till människan som ofta uppträder ensam fastän mitt i en stad.
– Om personen i fråga verkligen är ensam vet jag ju däremot inte.
Han väljer ofta att antingen över- eller underexponera sina bilder för extra effekt.
– Jag redigerar dem sedan vidare i datorn, för att öka den abstrakta känslan i dem, säger Johan Brink.


Tokyo crossing.


Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”
FOTBOLL 2025-11-05 KL. 13:36
Premium

Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”

Har tagits ut i landslaget för första gången

TV-klipp och nyheter

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten
FAMILJ 2025-11-04 KL. 18:00
Premium

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten

"Jag kan göra något litet för några människor"

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över
NYHETER 2025-11-04 KL. 16:30
Premium

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över

"Är ytterligare ett steg mot undergången för hackspetten"

Fredrik Hansson om föreslagna partiledaren
NYHETER 2025-11-04 KL. 14:30
Premium

Fredrik Hansson om föreslagna partiledaren

”Erfaren och kompetent”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-11-05 KL. 10:00
Mardrömsbeskedet: Säsongen är över

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.