KULTUR & NÖJE 2023-03-30 KL. 10:00

Efter fjolårssuccén – ny spelning på Tjolöholm

Av Ronny Karlsson

I somras gjorde han succé vid Tjolöholms slott tillsammans med sin bror Gustaf. Nu är det klart att Viktor Norén kommer tillbaka och gör en ny spelning i sommar.

Efter fjolårssuccén – ny spelning på Tjolöholm
Viktor och Gustaf Norén under fjolårets spelning vid Tjolöhilms slott. Arkivbild: Ronny Karlsson.

De båda bröderna gjorde succé i TV 4-programmet Så Mycket Bättre och förra sommaren gjorde de en hyllad turné tillsammans. Konserten i Tjolöholm var en av många som fick fart på publiken.
8 juli är det dags för Viktor Norén att spela igen vid slottet, men den här gången kommer han ensam.
– Eftersom Gustaf kommer återhämta sig i sommar från sitt slitsamma jobb som lärare kommer jag ge mig ut på ett äventyr. Känns läskigt, naket, nervkittlande. Och alldeles underbart, säger Viktor Norén.

Under våren ska de båda bröderna ha sitt eget tv-program där de reser runt i Sverige för att hitta musik som aldrig når strålkastarljuset.
Viktor Norén har tidigare bland annat spelat i banden Sugarplum Fairy och State of Mind. Han har även nått framgångar i den pågående musikalen Hair.
Det är musiker från den musikalen som kommer att vara med på turnén i sommar.
– Jag kommer spela mitt hjärtas sånger. Mina & Gustafs låtar, Så Mycket Bättre-tolkningar, mina favoriter från min karriär, från Hair, från American Idiot, från alla mina band & hylla mina barndomshjältar. Och önskelåtar. Och jag tar med mig ett otroligt band. Vi kommer spela & dansa tills vi stupar, säger Norén.

Därmed står det klart att det blir flera publikfester vid Tjolöholms slott. Sedan tidigare står det klart att Tommy Körberg har en konsert vid slottet 28 juli och att Carola Häggkvist kommer för en spelning 11 augusti.


SENASTE TV-NYHETERNA

Förseningar väntar även idag efter urspårning
NYHETER 2023-06-02 KL. 06:52

Förseningar väntar även idag efter urspårning

Här avgör skyttedrottningen derbyt
FOTBOLL 2023-06-01 KL. 21:36
Premium

Här avgör skyttedrottningen derbyt

Rolfö drömmer om att bryta finalförbannelsen
SPORT 2023-06-01 KL. 20:00
Premium

Rolfö drömmer om att bryta finalförbannelsen

Hävdade eftersupning – rattfull bilist döms
NYHETER 2023-06-01 KL. 18:00

Hävdade eftersupning – rattfull bilist döms

Borgmästare från Sydafrika på besök i Kungsbacka
NYHETER 2023-06-01 KL. 16:00

Borgmästare från Sydafrika på besök i Kungsbacka

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | TRAFIK 2023-06-02 KL. 11:45
Tågtunnel inget realistiskt alternativ
Premium | FOTBOLL 2023-06-01 KL. 22:43
Efter tunga perioden klev Jonsson fram

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Dyrare pendla till övriga Halland

Dyrare pendla till övriga Halland

Från i april gjorde Hallandstrafiken om zonsystemet kraftigt. Det innebar en förenkling och billigare resor för många hallänningar. Men för kungsbackabor som pendlar söderut kan det bli tusentals kronor dyrare varje år.