Under sommaren kommer vi att presentera de bästa bilderna från medlemmarna i Kungsbacka fotoklubb. De bjuder också på en kort presentation om sig själva.
Den här gången är det Ann-Katrin Karlsson som visar upp sina bilder.
Namn: Ann-Katrin Karlsson
Ålder: 73 år
Bor: Onsala
Första minnet som fotograf:
– Jag hittade en lådkamera hemma när jag var 8 år och gick ut och fotograferade farmors hönor i hönsgården. Jag har fortfarande fotot kvar.
Därför är fotografering så roligt:
– Det får mig att se och upptäcka saker och ger en vila och avkoppling. Ibland upptäcker jag inte vad jag fångat förrän jag lägger in fotona i datorn.
Det fotar jag helst:
– Natur, alltifrån små blommor till vyer.
Vad ska finnas med i en riktigt bra bild:
– Svårt att definiera, men en viss renhet, fokus på det viktigaste, vackert färgspel, gärna en grafisk komponent och ett liv. Ljuset är viktigt, jag fotar gärna i lätt motljus.
Vilken är din bästa bild och varför är den bra?
– Jag tycker ofta att min bästa bild ligger bland de senare jag tagit, dvs det skiftar snabbt. Just nu är det bilden på tranbärsblommorna som jag tog i midsommarhelgen. Varför den är bra: jag har fått med färgspelet i pistillen och glittret i kronbladen – det regnade. Ja, att jag överhuvudtaget lyckades hitta och fota dem, de växer ute på mossar och är ca 1-2 cm höga.
Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand
Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare
✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts
"De har varit överlägsna hela säsongen"
"En oerhört expansiv budget"
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.