KRÖNIKOR 2023-04-28 KL. 12:45

Krönika: Våld och hot kommer allt närmare

Av Stefan Pettersson

Krönika: Våld och hot kommer allt närmare

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ibland är det farligt att vara journalist. Inte bara i Kina, Ukraina eller i något annat land som känns långt bort och avlägset. Våld och hot mot journalister förekommer på närmare håll än så. Plötsligt dyker det upp i närområdet. Det gjorde det för några dagar sedan – i Kungsbacka.

En man agerade hotfullt utanför en av Kungsbacka-Postens journalisters hem. Polisen inledde en stor sökinsats, men den hotfulle mannen kom undan. Ett drygt dygn senare kunde mannen gripas och misstänks för olaga hot och hemfridsbrott. Brottet kommer att utredas som ett demokrati- och hatbrott.

Det är bara att hoppas att journalisten efter omständigheterna mår okej. Tänk dig att bli attackerad i ditt hem, din trygga vrå. Fruktansvärt.

JMG:s (Institutionen för journalistik, medier och kommunikation) senaste undersökning om hot och hat mot svenska journalister är dyster läsning. Under ett år har cirka 30 procent hotats och cirka 70 procent har fått nedsättande kommentarer. Skrämmande siffror. Nu är det dock inget nytt fenomen. Siffrorna har varit på den nivån i många år, men det blir mer verkligt när det drabbar en branschkollega på orten.

Hur ska då samhället agera? Ett sätt kan vara skärpta straff. Och i veckan presenterade regeringen propositionen ”Skärpt syn på brott mot journalister och vissa andra samhällsnyttiga funktioner”. I den föreslås just skärpta straff för brott som begås mot journalister och andra yrkesgrupper som anses vara samhällsnyttiga funktioner.

”Det här är ett välkommet förslag som journalister och publicister efterlyst länge. Hat och hot om våld mot medierepresentanter och andra som yrkesmässigt utnyttjar sin yttrandefrihet är ett stort demokratiproblem och samhället behöver ta krafttag mot de som hotar det fria ordet”, säger Tidningsutgivarnas vd Johan Taubert.

Det håller jag med om till 100 procent.

Ha en trevlig helg.



TV-klipp och nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.