Vår tidning är uppskattad, vilket värmer. Dessutom är vår tv-tidning populär, så populär att en hel del prenumeranter tackat nej till att gå över till NH Kombination på grund av tv-tidningen.
Hur hänger det ihop kanske du tänker nu? Jo NH Kombination är vår hybrid, med digital tidning tisdag och söndag samt papperstidning på fredagar. Och det innebär att tv-tidningen också blir digital för den grupp som valt NH Kombination.
Men nu har vi löst det, för med start i dag kommer tv-tidningen på fredagar i stället. Då kan även NH Kombination-prenumeranterna ha tv-tidningen på soffbordet och vi kan dessutom erbjuda en tv-tidning med de senaste uppdateringarna inför helgen. Och så flyttar vi kryss och pyssel till tv-tidningen. Förhoppningsvis faller förändringen dig i smaken.
I tisdags var det politikerdebatt och en av punkterna under kvällen var finalen för Årets eldsjäl 2024. Vi fick in 831 röster vilket visar på stort intresse för Årets eldsjäl. Det känns riktigt bra. Vem fick då flest röster? Jo det fick Karin Sundgren, ordförande i Djurskyddet norra Halland. Grattis till titeln.
Vad hände då i övrigt på politikerdebatten? Det blev intressanta diskussioner, men jag saknade het debatt. Partiföreträdarna var helt enkelt lite för överens om saker och ting. Det kan säkert vara bra, men inte om du vill få igång en debatt.
Och så hade jag hoppats att någon politiker satt ner foten angående problematiken kring Tjolöholms slott. Men när frågor kring Tjolöholm dök upp så blev det knäpptyst bland politikerna. Magdalena Sundqvist var mest kritisk, eller rättare sagt minst snäll, och konstaterade att utifrån revisionsrapporten är arbetsmiljön dålig och upphandlingarna undermåliga. Sen var den frågan överspelad. Men politikerna lovade att tycka något när ärendet kommer upp i fullmäktige i april eller maj. Så vi får gå i väntans tider.
Ha en trevlig helg.
Stefan Pettersson, chefredaktör
Nu fyller entreprenören och matälskaren 50 år
Attackerat personer vid Västra hagen
"Kommunen lyssnar inte på oss som redan bor här"
Isa Urün svarar efter hemtjänstpersonalens larm
I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.