KRÖNIKOR 2023-11-17 KL. 18:00

Krönika: Fullt ös och gott om nyheter

Av Stefan Pettersson

Krönika: Fullt ös och gott om nyheter
Stefan Pettersson berättar om allt det nya som händer på Norra Halland. Foto: Malin Söderlind

TV-klipp och nyheter

Det händer alltid mycket på Norra Halland, men nu är det mer nytt på gång än någonsin. Hoppas du hänger med i svängarna. Och om du missat nåt så kommer här lite information om vad som är nytt senaste månaden.

• Digitalt mervärdeshäfte: Vi har funderat en del på hur vi ska kunna ta nästa kliv för att utveckla vårt uppskattade häfte och ge dig som prenumerant ännu mer förmåner. Och svaret hittade vi i Motala, där jag bott större delen av mitt liv. En barndomskamrat driver framgångsrikt företaget Cardskipper och vi inleder nu ett samarbete.

För dig som vill fortsätta med det tryckta häftet går det självklart bra, men du går då miste om tillfälliga kampanjer som våra annonsörer erbjuder. Det nya tryckta häftet kommer i mars nästa år.

Tack vare att häftet nu blir digitalt kommer du som prenumerant att erbjudas förmånliga erbjudanden året om. Det kan exempelvis handla om tillfälliga kampanjer som du får reda på via en push-notis. En annan fördel med digitalt häfte är att du inte riskerar att glömma häftet hemma på köksbänken. Och alla i familjen kan dela på samma digitala inlogg. Om du inte redan skaffat det digitala häftet så tycker jag att du ska mejla till mig, stefan.pettersson@norrahalland.se, eller till prenumeration@norrahalland.se. Uppge abonnentnummer, namn, adress, mejl och gärna mobilnummer så fixar vi resten.

• Nytt liveverktyg: Vi har numera möjlighet att starta liverapporter på vår sajt, vid exempelvis oväder eller större händelser. Vi kan också använda liveverktyget för att våra läsare ska kunna dela bilder vid exempelvis Halloween och jul.

• Kommentarsfält: Inom kort kommer vi att implementera ett kommentarsfält på vår sajt. Det går då att kommentera alla våra artiklar.

eNH: Vi har satt igång en kampanj med ett bra erbjudande till de som byter från papperstidningen till vår digitala utgåva eNH. Flera hundra har redan nappat på erbjudandet. Vill du också byta? Hör av dig till mig så fixar vi det.

Avslutningsvis kan jag berätta att vi för två veckor sedan slog nytt trafikrekord på vår sajt. Nya rekordet för antal visningar lyder på 266 245. Tack till er som bidragit till den fina siffran.

Som sagt, det händer mycket på Norra Halland.

Ha en trevlig helg.

Stefan Pettersson, chefredaktör



En vinnare i släktduellen i elitseriedebuten
BANDY 2023-12-09 KL. 19:11

En vinnare i släktduellen i elitseriedebuten

"Det blir kanske någon gliring"

TV-klipp och nyheter

Krönika: Youtube tröstar pappa
KRÖNIKOR 2023-12-09 KL. 12:00
Premium

Krönika: Youtube tröstar pappa

Debatt: Tack för showen
DEBATT 2023-12-09 KL. 11:00

Debatt: Tack för showen

Dyrare att bo i riskområden
NYHETER 2023-12-08 KL. 12:45
Premium

Dyrare att bo i riskområden

Lärare misshandlad på skola
NYHETER 2023-12-08 KL. 11:00
Premium

Lärare misshandlad på skola

Husägare stäms på en miljon
NYHETER 2023-12-08 KL. 07:00
Premium

Husägare stäms på en miljon

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2023-12-09 KL. 18:53
19-åringens match slutade på akuten
Premium | NYHETER 2023-12-09 KL. 18:00
Lyckad Särödag trots ruskväder
Premium | NYHETER 2023-12-09 KL. 14:00
Blåvittstjärnor signerade på Hede
BANDY 2023-12-09 KL. 13:35
FBK-lån kastas in direkt
Premium | KRÖNIKOR 2023-12-09 KL. 12:00
Krönika: Youtube tröstar pappa
DEBATT 2023-12-09 KL. 11:00
Debatt: Tack för showen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Förskolans utemiljöer ska hjälpa barn att lära

Utemiljöerna i Kungsbackas förskolor ska utvecklas. Enligt Anna Alexandersson, som leder projektet, ska barnens utemiljöer stimulera till rörelse, lärande, kreativitet och lekglädje. Hon menar att behovet av att jobba med detta i kommunen är stort. – Det här är så viktigt, säger hon.