KRÖNIKOR 2024-12-31 KL. 15:00

Årskrönika: Filmmakaren som berör och inspirerar

Av Annika Lundby

Årskrönika: Filmmakaren som berör och inspirerar
Dorit S Christensen uppfyllde sin dröm och gjorde en film.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Oj, vad svårt att försöka välja ut en intervju under ett år. Som ni förstår blir det många människor man möter i journalistyrket och alla stannar kvar hos en på olika sätt. Jag som främst skriver på våra familjesidor får möjligheten att sitta ner och ta del av människors berättelser och det är jag väldigt tacksam för.

Under året har jag mött fantastiska människor och en person och intervju som jag kom att tänka på direkt var när jag tidigare i år träffade Dorit S Christensen. Jag blev både berörd och inspirerad av Dorits berättelse. Dorit som har doktorsexamen i ekonomi, organisation och ledarskap hade en dröm att göra en egen film. Och det var precis vad hon gjorde! Hon skrev ett filmmanus och gjorde filmen ”Låt mig vara” som hade premiär nu i höst.

Dorits nyfikenhet gjorde att hon ville ta sin film hela vägen fram. Hon skapade företaget Joyance Film AB, samlade in finansiering, regisserade, letade inspelningsplatser, letade skådespelare, gjorde trailer och såg till att filmteamet inte fick blodsockerfall och hade tak över huvudet.

Och längs resan har hon fått vänner inom mängder av yrkesområdet och över hela världen.

Dorits sprudlande personlighet och hennes inställning att ingenting är omöjligt om man bara jobbar för det slog an hos mig. Jag fascineras av hennes beslutsamhet och hennes glädje. Hon inspirerade mig och efter intervjun gick jag tillbaka till redaktionen påfylld med massor av energi och känslan att ingenting är omöjligt. Och det är en känsla jag tar med mig.



TV-klipp och nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.