KONST 2021-10-09 KL. 12:57

Stort intresse för konstsalong

I november anordnas en konstsalong som en del i Norra Hallands 100-årsfirande. Konstnärer från kommunen har under året haft möjlighet lämna in konstverk och responsen har varit långt över förväntan.

Stort intresse för konstsalong
Stefan Pettersson och Anna Odviken är glada över det stora intresset för konstsalongen.



Kommunens konstnärer har visat stort intresse över att delta i konstsalongen. Över 100 konstnärer har skickat in sina konstverk.

– Många av konstnärerna har dessutom skickat in fler än ett bidrag så vi har fått in upp mot 300 verk, säger Anna Odviken, marknadsansvarig på Norra Halland.

Även om förhoppningen fanns att det skulle komma in många bidrag gick det aldrig att förutspå en sådan här siffra.

– Vi kunde aldrig förutspå att intresset skulle bli så stort. Från början var förhoppningen att få in tillräckligt med konstverk för att ens kunna genomföra en utställning, säger Stefan Pettersson, vd och chefredaktör på Norra Halland.

Konstverken ska nu bedömas av en jury som väljer ut 20–30 verk som ställs ut i Galleri Hjertstedska Villan senare i höst. Enmansjuryn utgörs av Karl Gustaf Nilson som är ett aktat namn i branschen.

Auktion i december

Vernissage hålls den 20 november i galleriet och därefter pågår konstutställningen till 12 december. Då blir det finissage och konstverken auktioneras ut. Halva summan går till konstnären och andra halvan går till Kungsbacka kvinnojour.

Under hela utställningstiden är det mjöligt att lägga bud på konstverken som även kommer presenteras på Norra Hallands webbplats. Budgivningen sker digitalt genom sms eller mejl.

Värdarna till utställningen kommer från Norra Hallands konstförening som är medarrangörer av konstsalongen.
– Det hade varit omöjligt att genomföra det här på egen hand så vi är otroligt tacksamma över hjälpen vi får av konstföreningen, säger Stefan Pettersson.

Nu är det bara att hoppas på en välbesökt konstsalong.
– Vi hoppas på många besökare nu när restriktionerna har släppt. Utställningen pågår under ganska lång tid och det finns möjlighet att besöka galleriet både på dagtid, kvällar och helger, säger Anna Odviken.

SENASTE TV-NYHETERNA

Flera anmälningar mot buller från flisning
NYHETER 2023-03-25 KL. 09:00

Flera anmälningar mot buller från flisning

Veteranen blev matchhjälte när kontraktet säkrades
ISHOCKEY 2023-03-24 KL. 22:01
Premium

Veteranen blev matchhjälte när kontraktet säkrades

Nya galenskaper när Fritzell ska göra krogshow
KULTUR & NÖJE 2023-03-24 KL. 19:45

Nya galenskaper när Fritzell ska göra krogshow

MSB lanserar krissida för barn
NYHETER 2023-03-24 KL. 18:00

MSB lanserar krissida för barn

Brand i lastbil på E6 – vägen öppnad igen
BLÅLJUS 2023-03-24 KL. 15:55

Brand i lastbil på E6 – vägen öppnad igen

Stjärnan om elitidrotten:
SPORT 2023-03-24 KL. 11:45
Premium

Stjärnan om elitidrotten: "Det är mycket ångest"

✔ Den trasiga uppväxten ✔ Drivkrafter ✔ Vad hon vill uppnå

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KONST 2023-03-25 KL. 16:20
Glitter och konstglädje i Kullavik
BLÅLJUS 2023-03-25 KL. 09:54
Ballonger och sparkar
Premium | ISHOCKEY 2023-03-24 KL. 22:23
Tränaren om framtiden: "Vi får se"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Ettårige schäfern Sigge sprang iväg i samband med en trafikolycka i januari. Medan matte Johanna Almtén låg på sjukhus drog ett stort sökpådrag igång. Sigge observerades flera gånger under det ett och ett halv dygnet han var borta, men det var först när han såg Johanna som han vågade sig fram. – Det går inte att beskriva hur underbart det kändes.