FOTBOLL 2020-02-14 KL. 17:36

KDFF värvar från seriekonkurrenten

Kungsbacka DFF har gjort klart med sitt tredje nyförvärv. Backen Wilma Andersson är klar för klubben.

KDFF värvar från seriekonkurrenten
Wilma Andersson är klar för Kungsbacka DFF och hämtas in från seriekonkurrenten Kvarnsveden.



FOTBOLL. Wilma Andersson är en spelare som huvudtränaren Per-Arne Lundkvist har haft ögonen på ett tag. Till nästa säsong kommer hon att finnas med i hans trupp. Detta efter att KDFF gjort klart med den 186 centimeter långa backen.

Hon hämtas in från elitettankonkurrenten Kvarnsveden.

– Wilma har varit hos oss i Kungsbacka och gjorde några provträningar där hon presterade väldigt bra. Det är en reslig försvarare på 186 centimeter med en bra och stark attityd, säger Lundkvist på klubbens hemsida.

TV-klipp och nyheter

2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

Cancerpatient fick inte behandling i tid
2026-03-06 KL. 06:40
Premium

Cancerpatient fick inte behandling i tid

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-05 KL. 10:36
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-05 KL. 13:30
Hoppfesten har startat

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.