JOBB & PENGAR 2022-08-24 KL. 20:00

Årets företagare fick pris av av landshövdingen

Av Christina Nordwall

Derome AB är Årets företagare i Halland. Under en festlig ceremoni på Halmstad slott fick träindustriföretagets representanter ta emot pris av landshövding Brittis Benzler.

Årets företagare fick pris av av landshövdingen
Magnus Andersson och Peter Mossbrandt från Derome i Varberg fick ta emot pris för Årets företagare av landshövning Brittis Benzler. Foto: Niklas Glans

TV-klipp och nyheter

– Det var en festlig och trevlig tillställning, säger Marie Axtelius regionchef på Företagarna.

Årets Företagare delas ut till en företagare som utfört en prestation i sin kommun och som genom sitt sätt att vara fungerar som en förebild för andra företagare.

Magnus Andersson och Peter Mossbrandt, Derome, Varberg, fick ta emot utmärkelsen för att: ”De har vågat ta ut svängarna i sitt entreprenörskap genom att hela tiden växa. Med ett lyckat generationsskifte lever fortfarande den jordnära företagskultur kvar där personliga relationer värderas högt”, enligt en del av motiveringen. Derome är Sveriges största familjeägda träindustri och finns bland annat i Kungsbacka.



TV-klipp och nyheter

Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka
VÅRD 2023-10-04 KL. 11:00
Premium

Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka

Förslaget – herrgård ska bli korttidsboende
VÅRD 2023-10-04 KL. 08:10
Premium

Förslaget – herrgård ska bli korttidsboende

Frågan är om detaljplanen tillåter ägarnas nya idé

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2023-10-04 KL. 12:45
Utdragen strid om återvinning i Särö
Premium | VÅRD 2023-10-04 KL. 11:00
Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Arvidssons i Fjärås firar 60 år

Arvidssons i Fjärås firar 60 år

Det började med ett egenbyggt växthus på 800 kvadratmeter. Nu handlar det om betydligt större ytor för Arvidssons i Fjärås där krukväxter drivs upp året runt. – Nej, jag har inte tröttnat på blommor, det är alltid lockande att plocka hem några. Azalea är en favorit, säger grundaren Arne Arvidsson.